Άρης να γουστάρεις και ποδαρικό με το δεξί στο Παλέ!

Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί κανείς στον Άρη για το 2013! Οι κίτρινοι έπαιξαν ολοκληρωτικό μπάσκετ και με κορυφαίους παίκτες τον Σπύρο Μούρτο και τον Τζέρεμι Χαντ, διέλυσαν το Περιστέρι με σκορ 70-46 για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο του Άρη ήταν ίσως το καλύτερό του στο φετινό πρωτάθλημα. Ομάδα που ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο, που είχε πλάνο και στην άμυνα και στην επίθεση και είχε τον έλεγχο ανεξαρτήτως του ποιοι παίκτες ήταν στο παρκέ. Ο Βαγγέλης Αγγέλου ξεκίνησε με πεντάδα που δεν είχε ξαναχρησιμοποιήσει. Μούρτος, Πάσαλιτς, Χαντ, Τσιάρας και Σαρικόπουλος ξεκίνησαν τον αγώνα. Ο Μούρτος ήταν… αποκάλυψη. Ο Χαντ επίσης! Ο πρώτος πέραν των δύο εύστοχων σουτ, έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον (πρώτο σκόρερ φέτος) Παπαντωνίου, του πήρε δύο επιθετικά φάουλ και τον έβγαλε εκτός ρυθμού αγώνα. Ο δεύτερος έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Σκόραρε, πήρε ριμπάουντ, έπαιξε άμυνα (7π., 5ρ., 3κλ.) και έδειξε πως όντως δούλεψε πολύ στη διακοπή.

Ο Άρης προηγήθηκε με 8-2 (5′) και 13-6 (9′) λίγο πριν κλείσει το δεκάλεπτο στο 18-8 και στις αρχές της δεύτερης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (22-8 στο 11′). Οι κίτρινοι παρότι έκαναν αρκετά λάθη (10), έπαιξαν σωστή άμυνα, δεν έδωσαν περιθώρια στο Περιστέρι να αντιδράσει και στο 17′ ήταν και πάλι μπροστά με 14 πόντους (33-19). Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-23, σκορ που μάλλον αδικεί την προσπάθεια του Άρη.

Με όπλο την άμυνα οι κίτρινοι καθάρισαν την υπόθεση νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο. Σε αυτό το διάστημα δέχτηκαν μόλις 8 πόντους και με ένα σερί 16-0 μετέτρεψαν το 38-29 (24′) σε 54-29 (29′), έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Τζέρεμι Χαντ και τον Ζήση Σαρικόπουλο που πέτυχε 8 πόντους. Ο Μούρτος ήταν η σταθερή αξία στην άμυνα του Άρη και ο παίκτης που “κλείδωσε” τον Παπαντωνίου, το Περιστέρι δεν είχε λύσεις απο πουθενά και έτσι διαμορφώθηκε το 54-31 στο 30′!

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα και χωρίς προβλήματα διαμορφώθηκε το τελικό 70-46.

Τα δεκάλεπτα: 18-8, 33-23, 54-31, 70-46.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 6 (2), Χαντ 15 (3/6δπ., 3/6τρ., 5ρ., 5κλ.), Βεζένκοφ, Τσιάρας 2, Ασημακόπουλος 13 (1/2β., 3/8δπ., 2/2τρ., 8ρ., 2κλ.), Καραποστόλου 3 (1), Χαρίσης 2 (5ρ.), Σαρικόπουλος 12 (6/9δπ., 10ρ., 2κλ.), Μούρτος 8 (2/5β., 3/6δπ., 0/2τρ., 4ρ.), Βεργίνης 9, Δήμας.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 3, Κομποδιέτας 2, Βλάχος 2, Κανονίδης 4, Μάντζαρης 7, Ουίλιαμς 10, Χάινς 6, Πέτρουλας 5 (6ασ.), Μελισσαράτος 2, Πρέκας, Λάκκας 5 (1), Ζούμπος.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε λεπτό προς λεπτό live το PRESSARIS