Ήττα “μάθημα” για τον Άρη από τα Τρίκαλα στην εκπνοή! (photos)

Μια φορά έμεινε πίσω στο σκορ ο Άρης στα Τρίκαλα, αυτή ήταν όμως η τελευταία στιγμή του φιλικού! Οι κίτρινοι ηττήθηκαν με σκοε 59-57 από τη νεοφώτιστη ομάδα, παίζοντας κακό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο και σίγουρα ο Βαγγέλης Αγγέλου έχει πολλά να πει στους παίκτες του μέσα στη βδομάδα.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυναμικά τον αγώνα, προηγήθηκε με 5-0 (3′) και 8-1 (5′), έχοντας ως βασικό τον Στέλιο Πουλιανίτη, όμως τα Τρίκαλα σταδιακά “ροκάνισαν” την διαφορά και μείωσαν σε 15-13 με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Οι κίτρινοι μέσα από την καλή αμυντική λειτουργία και τον έλεγχο των ριμπάουντ βρήκαν τον τρόπο στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου να ξεφύγουν. Στο 15′ το σκορ ήταν 23-21 υπέρ του Άρη, όμως η διαφορά στο 17′ έφτασε τους 11 πόντους (32-21), διάστημα στο οποίο οι κίτρινοι πήραν πόντους από τους Γκίκα, Λαρεντζάκη και Αθηναίου.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 35-26 για την ομάδα του Αγγέλου, όμως στο δεύτερο μέρος τα Τρίκαλα ανέβασαν την απόδοσή τους, πίεσαν τον Άρη και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι. Στο 24′ το σκορ ήταν 42-32 υπέρ του Άρη, όμως Πέτροβιτς, Γκρέιντζερ και Μουτακαμπίρ σκόραραν και μείωσαν σε 48-42 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Στη τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα δεν άφησαν τον Άρη να ξεφύγει, έπαιξαν σωστές άμυνες και ανάγκασαν τους κίτρινους σε πολλά λάθη και βιαστικές επιλογές. Στο 36′ το σκορ έγινε 53-51 από τρίποντο του Μουτακαμπίρ, στο 37′ νέο τρίποντο από τον Γκρέιντζερ έφερε το ματς στον πόντο (54-55), ο Μποχωρίδης με 0/2 βολές και ο Ασημακόπουλος με άστοχο τρίποντο έχασαν την ευκαιρία να δώσουν “ανάσα” στον Άρη, κάτι που έκανε στα 35” ο Γκίκας, διαμορφώνοντας με λέι απ το 57-54. Στην επόμενη φάση ο Γκρέιντζερ με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 57-57, ο Μποχωρίδης στην τελευταία επίθεση του Άρη αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και στα 2” πριν το τέλος ο Γκρέιντζερ και πάλι σκόραρε το νικητήριο καλάθι του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 26-35, 42-48, 59-57.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Έβανς 5 (1), Γκρέιντζερ 17 (2), Μουτακαμπίρ 7 (1), Κόμματος 3, Δεληγιάννης 8, Περούνιτσιτς 7 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Πέτροβιτς 7 (2), Ματαλόν 2, Φούντας.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης, Πελεκάνος 5 (1), Γκίκας 13 (2), Τσακαλέρης 3 (1), Ασημακόπουλος 4, Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 9, Λαρεντζάκης 2, Βεζένκοφ 9 (3), Μούρτος, Αθηναίου 10 (1), Μήτογλου.