Ήττα ντροπής και αποκλεισμός σοκ!

Ήττα ντροπής υπέστη ο Άρης στην Αθήνα από την Κηφισιά. Το τελικό 81-60 υπέρ της ομάδας που αγωνίζεται στην Α2 κατηγορία τα λέει όλα και δεν αφήνει περιθώρια κριτικής του παιχνιδιού. Ο Άρης δεν υπήρχε στο γήπεδο. Ευθύνες για το σημερινό “βατερλό” έχουν όλοι, διοίκηση, παίκτες και τεχνική ηγεσία για τον απλούστατο λόγο ότι μια ομάδα μαζί χάνει και μαζί κερδίζει.

Ο Άρης δεν κατέβηκε σήμερα να παίξει μπάσκετ, παρότι είχε και τον Μιχάλη Πελεκάνο στην σύνθεσή του. Η Κηφισιά τον αιφνιδίασε, προηγήθηκε με 9-0 και 11-2, έφτασε στο 19-6 στο τέλος του δεκαλέπτου, αλλά αντίδραση από τον Άρη ουδεμία! Με εξαιρετικό ρυθμό οι γηπεδούχοι δεν συνάντησαν καμία αντίσταση από την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Το 42-24 στο τέλος του ημιχρόνου αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα με τον Άρη να μην κάνει τίποτα σωστά και να έχει προβλήματα και στην άμυνα και στην επίθεση.

Το μοναδικό ξέσπασμα των κίτρινων ήρθε στις αρχές της τρίτης περιόδου όταν με σερί 13-2 η διαφορά μειώθηκε στους 7 πόντους (44-37), όμως σε εκείνο το σημείο ο Σιούτης με συνεχόμενα τρίποντα σε ένα λεπτό έδωσε και πάλι διαφορά ασφαλείας στην Κηφισιά (50-37 στο 25′) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα… Ο Άρης δεν είχε ούτε το καθαρό μυαλό, ούτε τις λύσεις για να αντιδράσει. Στο 30′ το σκορ ήταν 60-42 και λίγο πριν το φινάλε του αγώνα η διαφορά έφτασε τους 23 πόντους (79-56)…

Τα δεκάλεπτα: 19-5,42-24, 60-42, 81-60.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Μοσχοβίτης 4, Κακαριάς 4, Διαμαντόπουλος 5 (1), Καράμπουλας 21 (1), Μενουδάκος 6 (1), Σιούτης 16 (4/4τριπ), Ψαθάς 12, Μουρίκης 2, Πετροδημόπουλος 9, Τζιάλας 2.

Άρης (Αλεξανδρής): Πάσαλιτς 11 (3), Βεζένκοφ 2, Πελεκάνος 15 (3), Δήμας 3 (1), Ασημακόπουλος 11 (2), Καραποστόλου 3 (1), Χαρίσης 6, Μποχωρίδης 5, Τσακαλέρης 4.

Διαβαστε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τον παρουσίασε live λεπτό προς το λεπτό το PRESSARIS