Αποκλεισμός στο… παρά ένα για τον Άρη, ήττα με 73-69 από τη Κηφισιά

Ο Άρης έχασε από την Κηφισιά με σκορ 73-69 και αποκλείστηκε από το Κύπελλο Ελλάδας στην προημιτελική φάση. Το παιχνίδι στο Ζηρίνειο ήταν ντέρμπι ως το τέλος, ο Άρης είχε την ευκαιρία να το στείλει στην παράταση, αλλά ο Τόρεϊ Τόμας αστόχησε στη τελευταία επίθεση και η Κηφισιά με την εμπειρία του Κακιούζη πήρε τη νίκη.

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα. Προηγήθηκαν με 15-9 (5’), 18-11 (6’) και 22-15 (8’), όμως η Κηφισιά ισορρόπησε τον αγώνα και μείωσε σε 22-21 στο τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι έφτασαν το σερί τους στο 11-0 και προηγήθηκαν με 26-22 (12’), όμως ο Άρης με τους Τόμας και Ριντ να κρατούν όρθια την ομάδα επιθετικά διατηρήθηκαν στον αγώνα. Στο 17’ ο Νέιμικ έβαλε τον Άρη μπροστά (35-34), ο Πάσαλιτς έκανε το 38-36 με τρίποντο (18’), όμως η Κηφισιά που εκτέλεσε 17 βολές έναντι 3 του Άρη πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 40-38.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 48-40 (23’), αλλά ο Άρης έκανε σερί 10-0 και προσπέρασε με 50-48 (25’). Το δεκάλεπτο έκλεισε σοτ 55-54 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη που ανέβασε την πίεσή της στην άμυνα, όμως επιθετικά παρουσίασε και πάλι προβλήματα, καθώς σήμερα δεν ήταν σε καλή μέρα ο Σάσα Βεζένκοφ, ούτε επιθετικά, ούτε αμυντικά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι ως το τέλος. Στο 39’ το σκορ ήταν 65-65. Στα 54’’ μίλησε η εμπειρία του Κακιούζη, ο οποίος έγραψε το 67-65. Στην επόμενη φάση αστόχησε ο Ριντ, η Κηφισιά έκανε λάθος με τον Τσαλδάρη, αλλά οι διαιτητές άλλαξαν την απόφασή τους και έδωσαν τη μπάλα και πάλι στους γηπεδούχους και ο Κακιούζης έκανε το 69-65 (34’’). Ο Ριντ μείωσε σε 69-67, ο Ντούβνιακ με 2/2 βολές έκανε το 71-67, ο Τόμας στα 18’’ σκόραρε, κέρδισε και φάουλ αλλά αστόχησε στη βολή (71-69) και στη συνέχεια οι κίτρινοι είχαν την ευκαιρία τους… Ο Ντέιβις με 0/2 βολές δεν διαφοροποίησε το σκορ και ο Άρης επιθέθηκε στα 9’’ πριν το φινάλε με τον Τόμας. Ο Αμερικανός αστόχησε, διαμαρτυρήθηκε για φάουλ, αλλά δεν σφυρίχθηκε τίποτα και έτσι ο Κακιούζης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 40-38, 54-55, 73-69.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Τσαλφάρης 5 (1), Καυκής 2, Γιούιν 7, Λιακόπουλος, Ντούβνιακ 11 (1), Πεσάκοβιτς 10 (2), Μαυροειδής 12 (8ρ.), Ψαθάς 4, Ντέιβις 5 (1), Κακιούζης 17 (9ρ.).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 14 (1/3δπ., 4/8τρ., 4ασ., 2κλ.), Μανωλόπουλος 2 (5ρ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 4 (8ρ.), Γκίκας, Ριντ 17 (6/7β., 4/6δπ., 1/4τρ., 6ρ., 2ασ., 2κλ.), Τόμας 17 (1/2β., 3/5δπ., 3/11τρ., 4ρ., 7ασ.), Χαρίσης, Βεζένκοφ 9 (1/3β., 4/5δπ., 0/2τρ., 8ρ.), Νέιμικ 5.