Δεν περνάει κανείς από το Παλέ! Θρίαμβος του Άρη (73-63) με συγκλονιστικό Σίμτσακ!

Ο Άρης επέστρεψε! Κέρδισε την Άλμπα με σκορ 73-63 στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο, που επέβαλε πάλι το δικό του νόμο! Οι κίτρινοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα, κυρίως στην τέταρτη περίοδο, είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σίμτσακ και έφτασαν μια κατοχή μακριά από το να πάρουν και τη διαφορά!

Οι κίτρινοι ξεκίνησαν με πολλά προβλήματα στην αντιμετώπιση του Κικάνοβιτς, καθώς ο Χάγκινς δεν είχε το καθαρό μυαλό να παίξει σωστή άμυνα στον Βόσνιο, που είχε 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν η πηγή όλων των κακών, χρεώνοντας και με τρία φάουλ τον Αμερικανό του Άρη. Η Άλμπα είχε μονίμως το προβάδισμα, προηγήθηκε με 6-9 (5′), 12-15 (7′) και 15-19 στο τέλος της περιόδου, πιέζοντας πολύ τον Άρη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βασίλης Σίμτσακ ήταν αυτός που άλλαξε όλη την ροή του αγώνα. Με εξαιρετικές τοποθετήσεις στην άμυνα πάνω στον Κικάνοβιτς, αλλά και… εκτελεστική δεινότητα, ο έμπειρος σέντερ είχε 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο και μαζί με τους Μακ Νιλ και Γουότερς ηγήθηκε της αντεπίθεσης των κίτρινων.

Στο πρώτο πεντάλεπτο η Άλμπα πέτυχε ένα καλάθι, ο Άρης 13 πόντους και το 15-19 έγινε 28-21 στο 15′! Οι Γερμανοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 34-33 όταν ο Μιλοσάβλιεβιτς βρήκε χώρους να κάνει το παιχνίδι του. Οι κίτρινοι είχαν εξαιρετικό δίποντο, αλλά δεν είχαν σκοράρει καθόλου έξω από 6,75μ. μέχρι που η Άλμπα γύρισε σε ζώνη και ο Άρης με 2/2 τρίποντα μπόρεσε να ξεφύγει και πάλι, κλείνοντας το ημίχρονο στο +8 (42-34).

Οι κίτρινοι μπόρεσαν να περιορίσουν Κικάνοβιτς και Μιλοσάβλιεβιτς στη τρίτη περίοδο, αλλά δεν οι Γερμανοί βρήκαν αρχικά λύσεις με τον Γουάτ και εν συνεχεία με το περιφερειακό σουτ και όχι απλά κρατήθηκαν στο σκορ, αλλά μείωσαν στον πόντο (55-54) και έτσι όλα άρχισαν σχεδόν από το μηδέν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η Άλμπα άσκησε μεγάλη πίεση στον Άρη, αλλά γεννούσαν και τα κοκκόρια του Σίμτσακ! Ο έμπειρος σέντερ μπήκε στο παιχνίδι και φρόντισε με την παρουσία του να κάνει τη διαφορά. Με πέντε δικούς του πόντους και δύο βολές του Κοέν ο Άρης έκανε το 68-59 (2.52) και είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Από το 60-59 στο 34′ οι κίτρινοι έτρεξαν ένα σερί 12-0 και έφτασαν στο +13 (72-59 στα 28”) κι αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι από το τρίποντο θα είχαν πάρει και τη διαφορά!

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 42-34, 55-54, 73-63.

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 2, Γουάιτ 6 (4ρ.), Γουότερς 11 (2/2β., 3/5δπ., 1/5τρ., 7ασ, 2κλ.), Ζάρας, Χάγκινς 6 (3/3δπ.), Κοέν 5 (5ρ.), Μούρτος, Σίμτσακ 18 (4/4β., 7/8δπ., 4ρ.), Μακ Νιλ 25 (8/14β., 7/10δπ., 1/2τρ., 5ρ., 3κλ.).

ΑΛΜΠΑ: Λόουερι 7 (1), Κινγκ 1, Ακπινάρ, Κικάνοβιτς 15 (7/12δπ.), Λόντσαρ 4, Βάργκας, Βόλφαρθ, Μιλοσάβλιεβιτς 14 (3/7τρ.), Τσέρι 14 (7ρ., 3ασ., 4κλ.), Γουάτ 8.