Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Άρης

Με μια εντυπωσιακή ανατροπή στο τάι μπρέικ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Άρη συνέχισε τις νίκες στην Α1 γυναικών, κάνοντας το “3 στα 3”, αφού επικράτησε με 3-2 του Μαρκόπουλου για την 3η αγωνιστική.

Η ομάδα των Μεσογείων προηγήθηκε με 13-6 στο τάι μπρέικ, αλλά με το σερβίς της Τυφλιώρη κατάφερε να φτάσει το 14-14 και στη συνέχεια να πάρει τη νίκη.

Το Μαρκόπουλο ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα στο και πρώτο σετ καθάρισε από νωρίς (9-12, 11-20). Η συνεχεια ήταν για τον Άρη που πήρε πολύ εύκολα τα δεύτερο σετ, και στο 21-20 του τρίτου είχε τις λύσεις. Η ομάδα γων Μεσογείων επέστρεψε στο 4ο σετ και το 20-19 έγινε 20-24 με πρωταγωνίστρια την Βαρουδάκη. Η Καετάνο μείωσε με το δικό της σερβίς, αλλά η Αλεξάκου έδωσε τον πόντο που ήθελαν οι φιλοξενούμενες.
Συνεχόμενοι πόντοι της Αλεξάκου, έδειχναν να τελειώνουν το παιχνίδι αφού έφτασε στο 6-13, αλλά όταν η Καετάνο μείωσε σε 7-13, στο σερβίς πήρε η Διονυσία Τυφλιώρη. Ο Άρης εκμεταλλευόμενος το μπλακ άουτ των φιλοξενούμενων πλησίασε στον πόντο (12-13) με την Καετάνο να χάνει την ευκαιρία για ισοφάριση (12-14 με μπλοκ της Πατεράκη), αλλά το σκορ να γίνεται 14-14 με άουτ της Βαρουδάκη.

Στην επόμενη φάση οι διαιτητές έδωσαν λάθος θέσεις στο Μαρκόπουλο (διαμαρτύρεται για την απόφαση) για να φτάσει ο Άρης σε ματς μπολ και στο 16-15 η άουτ επίθεση της Λιάγκη διαμόρφωσε το τελικό 17-15 για τον Άρη.

Τα σετ: 18-25, 25-15, 25-21, 23-25, 17-15

ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Πεσόα 7 (4/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τυφλιώρη 7 (3/9 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καετάνο 26 (22/68 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 25% άριστες), Γκάνο 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 10 (9/38 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 49% υπ. – 27% άριστες), Τσομπανίδου 11 (5/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ)/ Ιακωβίδου -λ (48% υπ. – 34% άριστες), Κούση, Γουγούση, Πίττα 1 (1 άσο).

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκου 14 (10/35 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 29% άριστες), Πατεράκη 11 (1/6 επ., 6 άσοι, 4 μπλοκ), Βάσκεζ 6 (3/7 μπλοκ, 3 άσοι), Λιάγκη 21 (16/38 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Βαρουδάκη 18 (16/40 επ., 2 μπλοκ, 45% υ. – 23% άριστες), Κοκκίου -λ (56% υπ. – 44% άριστες), Καρακάση, Τσιάκουλα, Νικολογιάννη 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Μολδοβανίδη.

Πηγή: volleynews.gr