Στο γήπεδο δεν… χάνει! Αήττητος ο Άρης, κέρδισε και τη Κηφισιά (83-80)!

Ο Άρης στο γήπεδο δεν χάνει! Κέρδισε και την Κηφισιά με σκορ 83-80 και παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα! Για άλλη μια φορά ο Στέφεν Αντεγκμπόγιε έκλεψε την παράσταση σκοράροντας 9 πόντους στα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα!

Το πρώτο ημίχρονο στο Αλεξάνδρειο ήταν ίσως το καλύτερο επιθετικά του φετινού Άρη. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 7-2 και 12-5 στο ξεκίνημα, αλλά κατάφεραν να διατηρήσουν πολύ καλό ρυθμό μέσα από την άμυνά τους και λίγο πριν κλείσει η πρώτη περίοδος έφτασαν σε διψήφια διαφορά (19-9 στο 9’). Σε αυτό το διάστημα ο Πρίφτης είδε επιθετική πολυφωνία και εξαιρετική συγκέντρωση και αλληλοκάλυψη στην άμυνα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα καλύτερο για τον Άρη. Ο Πρίφτης έπαιξε σε όλο το διάστημα με τρεις κοντούς. Το σχήμα με Τόμας, Αντεγκμπόγιε, Πάσαλιτς στην περιφέρεια λειτούργησε ευεργετικά για τον Βεζένκοφ και τον Άρη. Πέντε φορές ευστόχησαν οι κίτρινοι έξω από τα 6,75μ. (8/16 στο α’ μέρος) σε αυτό το διάστημα και με τον Γκίκα να δίνει πολύτιμες ανάσες κυρίως αμυντικά, ο Άρης έφτασε στο +17 (43-26) πριν η Κηφισιά μειώσει τη διαφορά στο ημίχρονο στους 12 πόντους (43-31).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο Άρης με εξαιρετικό τον Γκίκα οργανωτικά μπόρεσε να ξεφύγει και πάλι με 15 πόντους (51-36 στο 25’), όμως η Κηφισιά επέστρεψε. Μείωσε σε 56-48 (29’), όμως οι κίτρινοι κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-51) στο τέλος της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο αποφασιστικά από τον Άρη στο τελευταίο δεκάλεπτο και στα πρώτα δύο λεπτά με σερί 8-2 μείωσαν σε 63-59 μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο Άρης αντέδρασε με τον Αντεγκμπόγιε. Τέσσερις πόντοι, μια ασίστ και μια εκπληκτική άμυνα στον Καυκή διαμόρφωσαν το 69-59 για τους κίτρινους στο 34’, αλλά η Κηφισιά δεν παραδόθηκε. Με τους Ψαθά και Ντούβνιακ έκανε σερί 7-0 και μείωσε σε 69-66 (37’), ενώ 1.50 πριν το τέλος ισοφάρισε με τρίποντο του Ψαθά σε 74-74!

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι αλλά ο Αντεγκμπόγιε ήταν πάλι εκεί! Με 2/2 βολές του Πάσαλιτς (1.02) και καλάθι του Βρετανού (23’’) ο Άρης προσπέρασε με 80-76 και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη, παρότι ο Τόμας και ο Βεζένκοφ δεν ήταν ψύχραιμοι από τις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-31, 61-51, 83-80.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 7 (3/3β., 0/1δπ., 2/6τρ., 4ρ., 4ασ.), Μανωλόπουλος, Γκίκας 3 (4ασ.), Ριντ 8 (4ρ.), Τόμας 8 (2/4β., 2/3τρ.), Βεζένκοφ 16 (1/2β., 3/6δπ., 3/4τρ., 4ρ., 2ασ.), Νέιμικ 10 (5/7δπ., 7ρ.), Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 11 (5/6β., 3/4δπ., 3ρ.), Αντεγκμπόγιε 13 (3/3β., 2/5δπ., 2/4τρ., 4ασ.).

ΚΗΦΙΣΙΑ: Ρέμεκουν 5, Καυκής 12 (2), Γιούιν, Λιακόπουλος 6, Πεσάκοβιτς 16 (4/6τρ.), Μαυροειδής 12 (6ρ.), Ψαθάς 8 (4ρ.), Κακιούζης 4, Τσαλδάρης, Ντούβνιακ 13 (2), Ντέιβις 4.