Τρίγωνα, κάλαντα, σκορ (91-60) και θέαμα στο Παλέ!

Άγιος Βασίλης έρχεται από τη… Βουλγαρία! Ο Σάσα Βεζένκοφ έδωσε το δικό του χριστουγεννιάτικο σόου και ο Άρης ακολούθησε τον ρυθμό του 19χρονου για να πάρει την πιο εύκολη φετινή νίκη του, επί των Τρικάλων, με σκορ 91-60.

Όσοι είχαν την ευκαιρία να βρεθούν στο Αλεξάνδρειο (περισσότεροι από 2.500) θαύμασαν το ταλέντο του Σάσα Βεζένκοφ στο πρώτο μέρος. Ο παίκτης του Άρη ήταν το λιγότερο απολαυστικός κερδίζοντας το αυθόρμητο χειροκρότημα του κόσμου όταν έγινε αλλαγή λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Πέτυχε 22 πόντους με 2/2 βολές, 7/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα, διαλύοντας κάθε αμυντικό πλάνο των Τρικάλων. Αυτή η επίδοση του, του έδωσε 27 βαθμούς αξιολόγησης, ενώ στο ίδιο διάστημα τα Τρίκαλα είχαν 24 βαθμούς!

Με ηγέτη στην επίθεση τον Βεζένκοφ και αμυντικά τον Νέιμικ να θωρακίζει σχεδόν τέλεια την ρακέτα οι κίτρινοι δεν δυσκολεύτηκαν να ελέγξουν τον αγώνα. Ο Χαρίσης προσέφερε πολύτιμες λύσεις για το διάστημα που αγωνίστηκε και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης είχε ήδη διψήφια διαφορά (22-11 στο 8’).

Έκλεισε την πρώτη περίοδο με 25-13 και με τον Βεζένκοφ να κάνει…πάρτι η διαφορά έφτασε στο +15 (34-19) στο 15’ και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Νέιμικ έκανε το 44-28. Είχε και… αρνητικά ο Άρης, καθώς τα εννιά λάθη είναι πολλά για ένα ημίχρονο, όπως και σε ατομικό επίπεδο η απόδοση των Τόμας και Ριντ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Ο Άρης έκανε σερί 15-0, τα Τρίκαλα πολύ απλά… δεν υπήρχαν στο γήπεδο, η διαφορά έφτασε στο +29 (59-30) και όλα έγιναν από εκεί και πέρα πιο απλά για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 70-44 για τους κίτρινους, που έδωσαν τελείως διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο του αγώνα, φρόντισαν ωστόσο να προσφέρουν πλούσιο θέαμα μέσα από εξαιρετικές συνεργασίες.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-30, 70-44, 91-60.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 13 (3/4β., 2/2δπ., 2/5τρ., 3ασ.), Γκίκας 5 (5ασ.), Ριντ 6 (2), Τόμας 7 (2ασ.), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 7 (1/2β., 3/5δπ., 6ρ.), Καραθανάσης 7 (3/3β., 2/2δπ., 3ρ.), Βεζένκοφ 24 (2/2β., 8/10δπ., 2/3τρ., 7ρ.), Νέιμικ 10 (2/2β., 4/5δπ., 8ρ., 2κοψ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 2 (4ρ.).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ίνγκραμ 8 (2), Νικολόπουλος 3 (1), Τρέισι 4, Χάρις 9 (1), Τσούπκοβιτς 11 (1), Πάνος 8, Σπανός, Ματαλόν 11 (1), Κάντζι 4, Χουχούμης, Μιλουτίνοβιτς 2.