Άλλη μια κιτρινόμαυρη απογοήτευση

Ούτε στη Βρέμη ήρθε η προσδοκώμενη από πολλούς “Ανάσταση” της Ντόρτμουντ. Η Μπορούσια ηττήθηκε 2-1 από τη Βέρντερ και παρέμεινε κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι φίλοι (και όχι μόνο) της Ντόρτμουντ, μάταια περίμεναν την “Ανάσταση” της ομάδας στη Βρέμη! Η Μπορούσια δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων ούτε σε αυτό το παιχνίδι και γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1. Αυτή ήταν η 10η ήττα των Βεστφαλών σε 17 αγωνιστικές και το τέλος του πρώτου γύρου της Μπουντεσλίγκα, τους βρίσκει κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Αν, μάλιστα, η Φράιμπουργκ νικήσει αύριο το Αννόβερο, θα βρεθεί στην τελευταία (!) θέση της βαθμολογίας.

Οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν να χάνουν μόλις στο τρίτο λεπτό με γκολ του Ζέλκε. Ο Μπάρτελτζ έδωσε αέρα δυο τερμάτων στους γηπεδούχους στο 62′. Επτά λεπτά αργότερα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Γκουντογκάν, ο Χούμελς με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 αλλά στον χρόνο που απέμενε οι Βεστφαλοί δεν μπόρεσαν να πετύχουν ένα ακόμη γκολ και να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από τη Βρέμη.