Άλωσαν την Φιλαδέλφεια οι Σέλτικς! (videos)

Τρομερό ματς στη Φιλαδέλφεια με τους Σέλτικς να παίρνουν στην παράταση τη νίκη με 101-98 (89-89 κανονική διάρκεια), κάνοντας το 3-0 στη σειρά με τους Σίξερς!

Παρα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν από το ξεκίνημα της σεζόν οι Σέλτικς έδειξαν ψυχή και στο τρίτο ματς της σειράς με τους Σίξερς στη Φιλαδέλφεια και κατάφεραν στην παράταση να πάρουν τη νίκη με 101-98, για το 3-0!

Το ματς ήταν συγκλονιστικό με τους Σέλτις να προηγούνται 89-87 στο 1,8” από το φινάλε, μετά το τραγικό λάθος του Ρέντικ που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν προβάδισμα. Οι Σίξερς όμως βρήκαν την απάντηση και ο Μπελινέλι στη λήξη της κανονικής διάρκειας έβαλε το καλάθι (89-89), με το οποίο το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Και στο έξτρα πεντάλεπτο είχαμε δραματικό φινάλε, με τους Σίξερς να βρίσκονται στο +4 (98-94) στο 1:05 από τη λήξη. Οι Κέλτες κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 99-98 με το καλάθι του Χόρφορντ και οι γηπεδούχοι είχαν 5,5 για την επαναφορά. Ακόμη ένα λάθο για τους Σίξερς, αυτή τη φορά από την κακή πάσα του Σίμονς, ο Χόρφορντ έκλεψε την μπάλα και από τις βολές διαμόρφωσε το τελικό 101-98, καθώς το τρίποντο του Μπελινέλι στη λήξη δεν βρήκε στόχο.
Για τους Σέλτικς, οι οποίοι βρίσκονται μία νίκη μακριά από τους τελικούς της Ανατολής, ο Τέιτουμ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 24 πόντους, ο Ροζίερ ακολούθησε στους 18, ο Μπράουν έφτασε στους 16, ενώ Χόρφορντ σταμάτησε στους 13.

Όσο για τους γηπεδούχους ο Εμπίντ έκανε double-double με 22 πόντους και 19 ριμπάουντ, ο Ρέντικ έφτασε τους 18 πόντους, ενώ ο Σίμονς είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-19, 51-48, 68-69, 89-89 παράταση: 98-101