Άμυνα, Αντεγκμπόγιε και… αήττητος! Νίκη με 69-64 επί του Απόλλωνα!

Η συνταγή δεν αλλάζει… Ο Άρης με όπλο του την άμυνα κέρδισε τον Απόλλωνα Πατρών με σκορ 69-64 και παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα, ευελπιστώντας ότι θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη και στο παιχνίδι που διακόπηκε την προηγούμενη βδομάδα.

Με πρωταγωνιστή τον Στέφεν Αντεγκμπόγιε στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και να πάρει ένα μικρό προβάδισμα από τον Απόλλωνα που είχε λύσεις επιθετικά από τους Μπατή και Φιτζπάτρικ. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 11-6 στο 6’, αλλά οι Πατρινοί δεν τους άφησαν να ξεφύγουν. Στο 8’ προηγήθηκαν με 14-13, ο Άρης ωστόσο με καλό τον Χαρίση σε αυτό το διάστημα επέστρεψε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-17.

Ο Αντεγκμπόγιε άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα στη δεύτερη περίοδο, όχι μόνο με τους 8 πόντους που πέτυχε, αλλά και με την άμυνά του. Στο 13’ το σκορ ήταν 23-18, στο 15’ ο Βρετανός έκανε το 27-23, αλλά ο Απόλλωνας δεν τα παράτησε. Ο Μπατής με 3/5 τρίποντα και ο Φιτζπάτρικ 10 πόντους τον κράτησαν στο παιχνίδι… Στο 16’ το σκορ ήταν 30-29 για τον Απόλλωνα, αλλά ακολούθησε ένα σερί 10-2 για τον Άρη που πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 39-32.

Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά ο Άρης ανέβασε στροφές και εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος του Απόλλωνα. Το 41-39 στο 25’ έγινε 51-39 στο 29’ με ένα σερί 10-0 στο οποίο πρωταγωνιστές ήταν οι Αντεγκμπόγιε και Βεζένκοφ.

Η υπεροχή του Άρη δεν είχε συνέχεια. Ο Απόλλωνας μπήκε πολύ καλύτερα στην τέταρτη περίοδο, εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα του Άρη στην άμυνα, αλλά και τις κακές επιλογές στην επίθεση και μείωσε (με κορυφαίο τον Φιτζπάτρικ) σε 56-52 (35’).

Ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ και εμφανίστηκε από εκεί και μετά ο… πραγματικός Άρης. Μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά, οι κίτρινοι έκαναν σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 63-52 (36’). Ο Νέιμικ στο 38’ έκανε το 69-57 και κάπου εκεί ουσιαστικά κρίθηκε η υπόθεση νίκη για τον Άρη, που παρέμεινε αήττητος στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-32, 51-41, 69-64.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 10 (2/6δπ., 2/5τρ.), Γκίκας 3, Ριντ 8 (3ρ., 2ασ., 1κλ.), Χαρίσης 4, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 13 (7ρ., 2ασ., 2κλ.), Νέιμικ 8 (5κοψ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ 7, Αντεγκμπόγιε 12 (3/3β., 3/5δπ., 1/2τρ., 4ρ., 3ασ., 1κλ.).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Αργυρόπουλος 3, Γκάλογουεϊ 8 (9ρ., 3ασ.), Πεν 6 (1), Φιτζπάτρικ 21 (10ρ.), Αντωνάκης, Μπατής 15 (3), Ελ Αμίν 4, Πελεκούδας 7, Μολφέτας.