Άξιος της μοίρας του στο Λαύριο (75-70), πέταξε άλλη μια ευκαιρία για την 4η θέση!

Με 12 χαμένες βολές, 21 λάθη και κανέναν διακριθέντα πλην του Γουίλ Κάμινγκς ο Άρης πέταξε στα σκουπίδια την ευκαιρία να κλειδώσει την τέταρτη θέση. Ηττήθηκε με 75-70 στο Λαύριο και πλέον πρέπει να κερδίσει την ΑΕΚ για να βγει τέταρτος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Άρης ξεκίνησε με καλό περιφερειακό σουτ, είχε 3/5 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί αυτή την ευστοχία γιατί έκανα εύκολα λάθη (4), τα οποία μετουσίωσε σε πόντους το Λαύριο και κρατήθηκε στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-15 (7’), αλλά ο Άρης απάντησε με σερί 0-7 για να προσπεράσει με 19-23 (9’) και είχε την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμα περισσότερο αλλά ο Φλιώνης ήταν άστοχος σε τρεις βολές και ο Περράκης στην εκπνοή του δεκαλέπτου με τρίποντο μείωσε σε 22-23.

Τα εύκολα λάθη (6 και συνολικά 10 στο ημίχρονο) συνεχίστηκαν για τους κίτρινους και μαζί με την αστοχία από τα 6,75μ. (0/5τρ. στην β’ περίοδο) τους μπλόκαραν επιθετικά. Ο Μούρτος και ο Ξανθόπουλος είχαν καλές στιγμές στο δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησαν τον Άρη όσο δεν είχε λύσεις στην επίθεσή του. Το 22-26 στο 12’ έγινε 29-26 στο 14’ για το Λαύριο που προηγήθηκε και με 33-30, διατηρώντας το προβάδισμα ως το ημίχρονο (39-38).

Στα μέσα της τρίτης περιόδου το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε το τρίτο τρίποντο του Περράκη (πάλι στην λήξη της επίθεσης) και τη τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Πρίφτης από τον Πηλοϊδη και ξέφυγε με 50-44 (25’). Σε εκείνο το σημείο οι κίτρινοι έμειναν στο παιχνίδι επιθετικά κυρίως με τα δύο σερί τρίποντα του Ζάρα (53-50), αλλά ο Περράκης και ο Μπολντς ήταν σε εξαιρετική μέρα και με δικά τους καλάθια οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 58-50 (28’) και 60-50 (29’), εκμεταλλευόμενοι συνεχόμενες άστοχες βολές των παικτών του Πρίφτη, που είχαν μέχρι εκείνο το σημείο μόλις 12/25. Οι κίτρινοι μάζεψαν κάπως τη διαφορά, έκλεισαν την περίοδο στο 60-53 και ξαναμπήκαν στο ματς…

Με βολές του Ντραγκίσεβιτς και ένα καλάθιτ του Κάμινγκς οι κίτρινοι μείωσαν σε 62-57 στο 33’, αλλά ο Αμερικανός πλέι μέικερ χρεώθηκε με τεχνική ποινή μαζί με τον Νίξον και έφτασε γρήγορα τα 4 φάουλ. Οι κίτρινοι έχασαν συνεχόμενες επιθέσεις με άστοχα τρίποντα από Ζάρα και Μούρτο, χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ ο Ντραγκίσεβιτς και ο Χάμιλτον στο 35’ έγραψε το 64-57.

Με τέσσερις σερί πόντους του Κάμινγκς οι κίτρινοι μείωσαν σε 64-61 (36’), αλλά ο Μπολντς ήταν σε καλή μέρα και έκανε το 66-61 στο 37’. Ο Κάμινγκς ήταν σε εκπληκτική κατάσταση και με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 66-63 (3:20). Ο Χάμιλτον με 2/2 βολές (2:46) έκανε το 68-63, ο Ζάρας έκανε λάθος στην επίθεση του Άρη και ο Γκρέι το τιμώρησε με τρίποντο για το 71-63 (2:00). Ο Ζάρας μείωσε σε 71-65 (1:48), αλλά ακολούθησαν άστοχα σουτ από τον ίδιο και τον Γιάνκοβιτς και ο Μπολντς με 2/2 βολές έγραψε το 73-65 (37’’). Ο Κάμινγκς με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 75-70 (22’’), ο Μπολντς έχασε τις βολές στα 13’’, αλλά οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν…

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 39-38, 60-53, 75-70.

ΛΑΥΡΙΟ: Χάμιλτον 11 (3ρ., 3κλ.), Έβανς 8 (9ρ.), Γκρέι 9 (6ασ., 5κλ.), Στεφανίδης (3ασ.), Μπολντς 22 (8/12β., 7/14δπ., 6ρ.), Αθανασούλας 6 (5ρ.), Κακλαμανάκης 6 (4ρ.), Σάμλερ, Νίξον 1 (3ασ.), Περράκης 12 (4/6τρ.).

ΑΡΗΣ: Φλιώνης (3ρ.), Τσαϊρέλης, Κάμινγκς 25 (3/5β., 8/10δπ., 2/6τρ., 9ρ., 5ασ., 2κλ.), Γιάνκοβιτς 3 (3ρ.), Καββαδάς 8 (3ρ.), Ξανθόπουλος 7 (4ρ., 3ασ., 3κλ.), Ζάρας 8 (2/8τρ.), Σίμτσακ 2 (8ρ.), Ντραγκίσεβιτς 11 (6ρ., 4ασ.), Μούρτος 6 (4ρ.).