ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Ήττα του Άρη από την Οστάνδη (66-70) στο φινάλε του Τσάμπιονς Λιγκ

Ο Άρης “κατάφερε” να χάσει και από το +19! Βρέθηκε μπροστά με 35-16, αλλά εν τέλει γνώρισε την ήττα από την Οστάνδη με σκορ 66-70 στο φινάλε της φετινής ευρωπαϊκής του πορείας. Εννιά σερί ήττες για τους κίτρινους, που παραπαίουν και αγωνιστικά.

Ο Άρης παρότι αγωνίστηκε χωρίς “4αρι” στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να αποσυντονίσει πλήρως την Οστάνδη με τις αλληλοκαλύψεις στην άμυνα. Οι Βέλγοι ήταν σε άλλο γήπεδο, ο Άρης έκανε τα αυτονόητα και με τον παλμό από την κερκίδα, βρήκε γρήγορα ρυθμό. Προηγήθηκε με 16-3 στο 7’ έκλεισε το 10λεπτο στο 22-7, ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση. Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Η εξαιρετική απόδοση των παικτών του Γιαννάκη συνεχίστηκε μέχρι το σημείο που η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους. Στο 17’ το σκορ ήταν 35-16 με τους κίτρινους να έχουν… σκορπίσει την Οστάνδη, με τον Ιβάν Μάρας να σκοράρει 14 πόντους. Η βελγική ομάδα έκλεισε το ημίχρονο με 25,9% εντός πεδιάς (7/27 σουτ), αλλά στα τρία τελευταία λεπτά πρόλαβε με σερί 2-11, να ρίξει τη διαφορά στους 10 πόντους (37-27).

Η Οστάνδη άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα, βρήκε σουτ από την περιφέρεια (με Λασίσι και Σαλουμού) και σε συνδυασμό με την κούραση των παικτών του Άρη που δεν είχαν καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές, επέστρεψε στο ματς. Μείωσε αρχικά σε 41-34 (24’) και με σερί 5-0 μετέτρεψε το 48-40 σε 49-46 που ήταν και το σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι Βέγλοι είχαν επιστρέψει στο παιχνίδι και στο 33’ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 51-52, ενώ με διαδοχικά “γκολ-φάουλ” διατήρησαν το προβάδισμα (54-55 στο 34’, 56-57 στο 35’). Ο Μπελ ήταν αυτός που έδινε ανάσες στον Άρη επιθετικά, αλλά δεν έφτανε. Η Οστάνδη προηγήθηκε με 57-60 (36’) και 60-66 (37’), ο Άρης είχε μπλοκάρει επιθετικά και μόνο ο Μπελ μπορούσε να σκοράρει. Με τρίποντο του Αμερικανού το σκορ έγινε 63-66 (38’).

Ο Αθηναίου με 1/2 βολές (1:37) μείωσε σε 64-66, ο Κουρίντζα στα 1:17 κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές (64-67), ο Μπελ αστόχησε στα 57’’, ο Κουρίντζα έχασε δύο βολές (37’’), αλλά ο Αθηναίου με πολύ κακή επιλογή και σουτ για δύο πόντους και όχι για τρίποντο έχασε την ευκαιρία για ισοφάριση. Ο Τζόρτζεβιτς με 2/2 βολές στα 16’’ έκανε το 64-69 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 37-27, 49-46, 66-70.