Ήττα του Άρη στο ΟΑΚΑ (84-63) από τον Παναθηναϊκό

Ο Άρης ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό με σκορ 84-63 για την 21η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, παιχνίδι από το οποίο έχει πράγματα να κρατήσει μόνο από την εικόνα του στο πρώτο ημίχρονο.

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου ανάμεσα στον Άρη και τον Παναθηναϊκό ήταν οι περισσότερες δεύτερες ευκαιρίες που έδωσαν οι κίτρινοι στους γηπεδούχους, είτε από χαμένα ριμπάουντ, είτε από εύκολα λάθη στο κέντρο του γηπέδου που κατέληξαν σε καλάθια στον αιφνιδιασμό.

Οι κίτρινοι λειτούργησαν – αναλογικά με τον αντίπαλο και την πρότερη εικόνα τους σε εκτός έδρας αγώνες – αρκετά καλά. Είχαν καλές συνεργασίες, ο Αγγέλου άνοιξε και πάλι το ροτέισον χρησιμοποιώντας 11 παίκτες και είδε διάθεση και στην άμυνα και στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ όταν πάτησε παρκέ ο Καλάθης, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (27-18). Με τη δική του παρουσία η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (37-20 στο 15’) διάστημα στο οποίο ο Άρης έκανε τα εύκολα λάθη που προαναφέρθηκαν.

Οι παίκτες του Αγγέλου αντέδρασαν μέσα από συνεργασίες των Προύιτ και Μποχωρίδη, έκαναν σερί 8-0 και μείωσαν σε 37-28 (16’) και ως το τέλος του ημιχρόνου η εικόνα δεν άλλαξε (41-30).

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου ο Άρης εμφάνισε σημάδια από τα χειρότερα φετινά παιχνίδια του. Χαλάρωσε η άμυνά του, έχασε την αυτοπεποίθησή του στην επίθεση και ο Παναθηναϊκός με ένα σερί 10-0  προηγήθηκε με 51-33 (24’) και εδραίωσε αυτή τη διαφορά αφού είχε βρει ρυθμό, φτάνοντας ως το 63-40 (28’) και το 66-42 (29’) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (69-42).

Το παιχνίδι είχε τελειώσει ουσιαστικά και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία και για τις δύο ομάδες…

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 41-30, 69-42, 84-63.