Βαθμολογική ανάσα για τον Άρη! Πέρασε σαν… σίφουνας από το Αιγίνιο!

Μία σπουδαία νίκη με 1-3 σετ πήρε ο Άρης στο Αιγίνιο κόντρα στην τοπική Νίκη, που απώλεσε κάθε ελπίδα για παραμονή της στην κατηγορία, εν αντιθέσει με τους «κίτρινους», οι οποίοι παρέμειναν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας των πλέι-άουτ.

Όπως αναφέρεται στο σάιτ του Ερασιτέχνη: «Τους τρεις πόντους που του δίνουν τεράστια βαθμολογική ανάσα πήρε ο ΑΡΗΣ απέναντι στη Νίκη Αιγινίου. Οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν σοβαροί και συγκεντρωμένοι και πήραν την εκτός έδρας νίκη με 3-1 σετ.

ΑΡΗΣ και Νίκη βάδιζαν χέρι – χέρι μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-16) του πρώτου σετ. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σπύρου Φίνου πάτησαν γκάζι έκαναν το 21-18 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 25-20 κάνοντας το 1-0 υπέρ του.

Ίδια εξέλιξη με το πρώτο είχε και το δεύτερο σετ. Οι «κιτρινόμαυροι» μετά το 21-21 πήραν εκ νέου το προβάδισμα το οποίο τους οδήγησε στο 25-21 και στο 2-0.

Παρέα στο σκορ πήγαιναν οι δύο ομάδες μέχρι το 7-7 του τρίτου σετ. Η Νίκη σταδιακά έχτισε μία διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους έξι πόντους (16-10). Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και μ’ ένα σερί 4-0 μείωσε αρχικά στους δύο (16-14) και έφτασε τη διαφορά στον πόντο 17-16. Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν προβάδισμα ασφαλείας (22-17) και τελικά πήραν το σετ με 25-22 μειώνοντας σε 2-1.

Αποφασισμένος να μη δώσει άλλα περιθώρια στην ομάδα του Αιγινίου μπήκε ο ΑΡΗΣ στο τέταρτο σετ. Πήρε το προβάδισμα με τρεις πόντους (7-4, 8-5), όμως οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα ισοφάρισαν σε 10-10. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ αρχικά με δύο πόντους (16-14), στη συνέχεια με τέσσερις πόντους (18-14, 19-15), ενώ έφτασαν στο +5 στο 21-16. Ο ΑΡΗΣ διατήρησε τη διαφορά μέχρι τέλους και τελικά πήρε το σετ με 25-20 διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 σετ υπέρ του».