Ήττα για τις γυναίκες από τον Ολυμπιακό

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Άρη γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών.

Όπως ενημέρωσε η ΕΟΠΕ:

«Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ πήρε διαφορά (13-6, 18-12) με τον Άρη να ακολουθεί χωρις να απειλεί τις γηπεδούχες που έκαναν με τη Χριστοδούλου το 1-0 με 25-17.

Παρόμοιο το ξεκίνημα για τις «ερυθρόλευκες» και στο δεύτερο σετ (8-5) με τον Άρη να βρίσκει λύσει σε εκείνο το σημείο και να προσπερνά με 8-9. Μαλασάϊ και Λαζάρεβιτς όμως έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού του σετ με 16-11. Η διαφορά έφτασε στο +7 (20-13), οι «κιτρινόμαυρες» ροκάνισαν όσο μπορούσαν με το 25-19 να διαμορφώνεται με λάθος της φιλοξενούμενης ομάδας.

Με τον ίδιο ρυθμό οι γηπεδούχες και στο τρίτο σετ πήραν το α’ τεχνικό τάιμ άουτ 8-6, ο Άρης ισοφάρισε σε 10-10 αλλά το σερί 4-0 ανέβασε και πάλι το δείκτη του σκορ 14-10 για τον Ολυμπιακό που μπλόκαρε την Καετάνο εις διπλούν για το 16-10. Οι φιλοξενούμενες δεν είχαν περαιτέρω λύσεις με τις γηπεδούχες να τελειώνουν με 25-14 το σετ και το ματς.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-14

Ολυμπιακός (Μπ. Κοβάτσεβιτς) : Γιώτα, Λαζάρεβιτς, Μαλασάι, Λαμπρούση, Τσίμα, Χριστοδούλου, Κονόμη -λ, Μιλεντίγεβιτς, Βλαχάκη, Τέζα.

Άρης (Δ. Σολκίδης) : Πεσόα, Πίττα, Αλεξάκου, Γουγούση, Καετάνο, Καραφουλίδου, Κελεσίδου -λ (23%υπ.-23%αρ.), Σταματίου, Γκαμάνη».