Διπλή ήττα στο ΟΑΚΑ…

Τα τρίποντα της ΑΕΚ “σκότωσαν” τον Άρη στο ΟΑΚΑ. Οι κίτρινοι ήταν στο παιχνίδι της νίκης μέχρι και το 35’, όμως ο Γιάννης Αθηναίου (κυρίως) με την ευστοχία του και η απώλεια του Νέιμικ που έφυγε με 5 φάουλ, άλλαξαν την εικόνα του αγώνα. Οι κίτρινοι έχασαν το παιχνίδι με 93-77 και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς είχαν κερδίσει με 11 πόντους στο Παλέ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Άρη, κυρίως γιατί οι κίτρινοι διάβασαν πολύ σωστά την άμυνα της ΑΕΚ στις περισσότερες περιπτώσεις. Ο Τόμας οργάνωσε άριστα το παιχνίδι, μοίρασε σωστά τη μπάλα και σταθερά ο Άρης βρήκε σκορ στην επίθεση. Αμυντικά επέλεξε να θωρακίσει την ρακέτα και να μην αφήσει τον Μενσά Μπονσού να κάνει το παιχνίδι του, αλλά αυτό απαιτούσε να “θυσιάσει” κάποια ελεύθερα σουτ, τα οποία η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε.

Με τον Νέιμικ να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Άρη οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 12-13 (6’) και 14-15 (7’), όμως η ΑΕΚ με τρίποντα από Ίνγκλις και Ουίλμπεκιν πήρε πάλι το προβάδισμα (17-15 στο 8’). Ο Άρης απάντησε με τον Νέιμικ και προσπέρασε με 19-21 λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-21), όμως στη δεύτερη περίοδο οι κίτρινοι έχασαν τον ρυθμό τους.

Η διαιτησία χρέωσε με πέντε ομαδικά φάουλ τον Άρη πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο τετράλεπτο του αγώνα, η ΑΕΚ έκανε μόλις τρία σε όλη την δεύτερη περίοδο και έτσι ο Πρίφτης αναγκάστηκε να γυρίσει την άμυνα του σε ζώνη, έχοντας όμως απέναντι μια περιφέρεια που ήταν σε πολύ καλή μέρα. Η ΑΕΚ τελείωσε το πρώτο μέρος με 9/17 τρίποντα, ο Άρης είχε 0/8 στο ίδιο διάστημα και ο Βεζένκοφ δεν πήρε τα σουτ που ήθελε (2/6). Μοιραία από το 35-31 στο 16’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +13 (48-35) του ημιχρόνου, κάνοντας σερί 13-4 ως το τέλος του δεκαλέπτου.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον Βεζένκοφ, ο οποίος με 13 πόντους σε αυτό το διάστημα έβαλε και πάλι τους κίτρινους στον αγώνα. Ο Άρης μείωσε γρήγορα σε 48-42 (22’) και με τρίποντο του Βεζένκοφ η διαφορά έπεσε στο 25’ στους 3 πόντους (53-50). Με τρίποντο του Τόμας ο Άρης έμεινε κοντά (63-60 στο 29’) ως το τέλος του δεκαλέπτου (67-62), ενώ μέχρι και το 35’ ήταν μέσα στο παιχνίδι της νίκης (67-64 στο 31’, 69-66 στο 32’, 73-68 στο 33’).

Οι κίτρινοι κατέρρευσαν στο τελευταίο πεντάλεπτο για δύο λόγους. Ο πρώτος ήταν τα εύστοχα τρίποντα του Αθηναίου που είχε 3/3 σε αυτό το διάστημα και ο δεύτερος η αποβολή με πέντε φάουλ του Νέιμικ, που “άδειασε” την ρακέτα του Άρη. Από το 35’ ως το τέλος του αγώνα οι κίτρινοι πέτυχαν μόλις επτά πόντους, δέχθηκαν 17 και μοιραία έχασαν το παιχνίδι και τη διαφορά από τον πρώτο αγώνα…

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-35, 67-62, 93-77.

ΑΕΚ: Ουίλμπεκιν 10 (6ασ.), Ντελινινκάιτις 7 (1), Σάκοτα 2, Χέρστον 16 (5/5β., 4/5δπ., 1/4τρ.), Σαρικόπουλος, Αθηναίου 14 (1/1δπ., 4/5τρ., 3ασ.), Μιλόσεβιτς 10 (6ρ., 3ασ.), Μενσά Μπονσού 16 (12/17β., 2/6δπ., 12ρ., 4ασ.), Ίνγκλις 18 (6/10τρ., 3ρ., 3ασ.).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 2 (1/4δπ., 0/4τρ., 3ασ.), Ριντ 2 (6ρ.), Τόμας 16 (2/3β., 4/8δπ., 2/6τρ., 10ρ., 6ασ., 3κλ.), Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 23 (7/7β., 5/8δπ., 2/5τρ., 7ρ., 2ασ.), Νέιμικ 20 (10/13δπ., 6ρ., 2κοψ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2 (4ρ.), Αντεγκμπόγιε 8 (4/8δπ., 0/5τρ., 3ρ., 3ασ.).