Εντυπωσιακοί οι Θάντερ – Διέλυσαν τους Γουόριορς!

Την καλύτερη απόδειξη της ποιότητας που έχουν σαν ομάδα έδωσαν οι Θάντερ τα ξημερώματα. Απέναντι στους Γουόριορς και μάλιστα στο Γκολντεν Στέιτ πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση και πήραν μια τεράστια νίκη 125-105.

Αυτή ήταν η πρώτη τους επικράτηση στην έδρα των πρωταθλητών μετά το 2013. Μεγάλο ρόλο στην επιτυχία αυτή είχαν οι Γουέστμπρουκ και Τζορτζ οι οποίοι πέτυχαν 38 και 34 πόντους αντίστοιχα με τον δεύτερο να αγγίζει το τριπλ-νταμπλ έχοντας και 9 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από τη πρώτη στιγμή του αγώνα. Ανέβασαν τη διαφορά στους 12 πόντους (42-30) στην πρώτη περίοδο αλλά δεν έμειναν εκεί… Συνέχισαν το ίδιο καλά και διατήρησαν στους 13 τη διαφορά στο ημίχρονο.

Οι Γουόριορς δεν μπόρεσαν να κόψουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι, μάλιστα, στην τρίτη περίοδο ήταν καταιγιστικοί και έφτασαν το σκορ στο 99-75 ουσιαστικά τελειώνοντας το παιχνίδι, καθώς οι Γουόριορς δεν έδειχναν ικανοί να αντιδράσουν.