Λάθη και νευρικότητα «στοίχισαν» στις νεάνιδες του Άρη! Ήττα 40-52 από τον Ηρακλή!

Την ήττα με 40-52 γνώρισαν οι νεάνιδες του Άρη από τις αντίστοιχες του Ηρακλή στον μεγάλο τελικό της ΕΚΑΣΘ.

Στον αγωνιστικό τομέα, οι παίκτριες του Ηρακλή ήταν αυτές που πήραν εξ΄ αρχής τα ηνία στο σκοράρισμα και δεν τα έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Συγκεκριμένα, οι «κυανόλευκες» προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (7-14) στο 10΄, ενώ χαρακτηριστικό της πίεσης των δύο ομάδων ήταν το γεγονός ότι έμειναν χωρίς πόντο στα τρία πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Εκεί, οι «κίτρινες» πέτυχαν τον πρώτο τους πόντο με μία εύστοχη βολή της Σύρρα (8-14), ενώ μία τρίποντη «βόμβα» της Σολωμού έφερε την ομάδα της στο –3 (11-14 και 13-16 στο 15΄). Στο σημείο αυτό του παιχνιδιού, τα κορίτσια του Μασλαρινού κατάφεραν να βγάλουν εκτός ρυθμού μία από τις καλύτερες παίκτριες του Ηρακλή, την Γεροστεργίου, και να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής (15-16).

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια μ΄ έναν πόντο διαφορά (21-22 υπέρ του «γηραιού), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι «κυανόλευκες» διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα (23-29 στο 24΄), με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +11 στο 28΄, για να κλείσει τελικά η τρίτη περίοδος με 28-35.

Οι «κίτρινες» συνέχισαν να υποπίπτουν σε πολλά λάθη, γεγονός που επέτρεψε στον αντίπαλό τους να διατηρήσει τα ηνία στο σκοράρισμα, προηγούμενος με 10 πόντους (36-46 στο 37΄). Η Σύρρα πήρε το ματς πάνω της για τον Άρη και με καλές επιλογές μείωσε σε 38-46, όμως, η ομάδα της δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο, γνωρίζοντας την ήττα με 40-52.

Δεκάλεπτα: 7-14, 21-22, 28-35, 40-52.