Με “τριάρα” ο Άρης το 14ο τρίποντο και το… +8!

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο και όντας απόλυτα ουσιαστικός στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης κέρδισε την Αναγέννηση Καρδίτσας με 3-0 στο φινάλε του πρώτου γύρου. Σόουζα, Πλατέλλας και Μιλούνοβιτς τα τρία “κιτρινόμαυρα” γκολ, στο +8 πλέον από την τρίτη θέση η ομάδα του Δημήτρη Σπανού! Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Ο Άρης πέτυχε… τέσσερα γκολ, μέτρησαν τα τρία, έχασε σωρεία ευκαιριών, κάνοντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του και τελικά κατέγραψε ένα νέο πολύτιμο τρίποντο!

“Κλοπή” από τον επόπτη και διαιτητή!

Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο! Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού, έφτασαν πολλές φορές μία… ανάσα από το γκολ, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το 1-0 με τον επόπτη Κουβαλάκη (Δράμας) να ακυρώνει, ωστόσο, πεντακάθαρο γκολ του Βαγγέλη Πλατέλλα στο 19΄ και να μην δίνει πέναλτι ο ρέφερι Κουκούλας σε χέρι αντιπάλου αμυντικού.

Σέντρα από τον Πλατέλλα, στο 7΄, κεφαλιά από τον Πασά, μπλόκαρε δύσκολα στην αριστερή γωνία του ο Γκέκας. Στο 15΄τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Εξαιρετική κάθετη πάσα του Πλατέλλα στον Τζανακάκη, ο οποίος έκανε τη σέντρα, ο Μπαστακός πήρε την κεφαλιά, ο Γκέκας απέκρουσε εξ επαφής και στη συνέχεια ο Πασάς από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 19΄ακυρώθηκε πεντακάθαρο γκολ του Άρη, του Πλατέλλα, με τον Πασά να υποδεικνύεται λανθασμένα σε θέση οφ σάιντ! Νέα ευκαιρία για τον Άρη στο 29΄.Φάουλ από τον Χαντί, κεφαλιά από τον Δεληζήση, απέκρουσε ξανά εντυπωσιακά ο Γκέκας. Στο 31΄ο Σόουζα και στο 33΄ο Μουμίν δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα, από πλεονεκτικές θέσεις, ενώ στο 35΄ο Πασάς “σπατάλησε” μία ακόμα σπουδαία ευκαιρία, καθώς μόνος του στη μικρή περιοχή εξ΄επαφής με τον Γκέκα με μια “στραβοκλωτσιά”, έστειλε τη μπάλα άουτ!

Τo… τελείωσε!

Ότι δεν μπόρεσε ένα ολόκληρο πρώτο ημίχρονο ο Άρης, το κατάφερε σε μόλις ένα λεπτό στο δεύτερο! Κόρνερ του Πλατέλλα στο 46΄, κεφαλιά του Πασά και ο Σόουζα στο δεύτερο δοκάρι με προβολή πέτυχε το 1-0! Στο 63΄ο Πασάς, ανατράπηκε στην μικρή περιοχή, σωστά ο Κουκούλας σφύριξε την παράβαση με τον Πλατέλλα να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα για το 2-0! Από εκεί και πέρα οι “κιτρινόμαυροι” έριξαν ρυθμούς, έκαναν συντήρηση δυνάμεων, καθώς το υπέρ τους σκορ τους έδωσε αυτή την ευκαιρία. Το τελικό 3-0 στο 93΄ο Μιλούνοβιτς με εξαιρετικό πλασέ από την μικρή περιοχή!

Οι παίκτες του Δημήτρη Σπανού πέτυχαν εύκολα με μία πολύ καλή εμφάνιση στο σύνολο του αγώνα, τη 14η φετινή τους νίκη αυξάνοντας τη διαφορά από την τρίτη θέση στους 8 πόντους και τη δεύτερη στους 6.

ΑΡΗΣ (Δ. Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τζανακάκης, Σόουζα, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πασάς (71′ Μαραγκός), Πλατέλλας (68′ Μιλούνοβιτς), Χαντί, Μπαστακός (61′ Ντούνης).

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Γ. Βαζάκας): Γκέκας, Καραγιάννης, Κωνσταντινόπουλος, Ρουσσάκης, Μπούσδρας, Καρίκι, Σουντουρά (68′ Βατουσιάδης), Σταματάκης, Χαντζάρας, Κονέ (83′ Παπαευθυμίου), Λεφίδης (57′ Πλαβούκος)

Διαιτητής: Κουκούλας (Λέσβου)

Βοηθοί: Τερζόπουλος (Έβρου), Κουβαλάκης (Δράμας)