Έδρασε η “αγία τριάδα” στα Τρίκαλα και εύκολο πέρασμα με 83-68!

Η τριάδα Γουάιτ, Μακ Νιλ και Χάγκινς είχε κέφια και ο Άρης έφυγε από τα Τρίκαλα με μια σπουδαία νίκη, με σκορ 83-68, στην προσπάθειά του για να διεκδικήσει με αξιώσεις την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια.

Ο Άρης άφησε τα Τρίκαλα να ελέγξουν τον ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο. Δεν μπόρεσε να περιορίσει το τρανζίσιον των παικτών του Κώστα Φλεβαράκη και το πλήρωσε δεχόμενος 25 πόντους, χωρίς να παίξει την άμυνα που έπρεπε. Επιθετικά δεν συνάντησε προβλήματα, βρήκε λύσεις και σκορ από πολλούς παίκτες, το πρόβλημα ήταν καθαρά αμυντικό.

Το 25-23 των Τρικάλων ήταν αυτό που αφύπνισε τους κίτρινους στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο 11’ με 28-23, αλλά ο Άρης με πρωταγωνιστές τους Γουάιτ και Χάγκινς αμυντικά έκανε ένα σερί 14-2 και προηγήθηκε με 37-30 στο 18’. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να αντιδράσουν και το έκαναν με πέντε σερί πόντους από τον Ρόμπινσον, μείωσαν στο καλάθι (35-37 στο 19’), αλλά το τάιμ άουτ του Πρίφτη λειτούργησε ευεργετικά. Συνεχόμενες καλές άμυνες και κλεψίματα από τον Ξανθόπουλο και η εκτελεστική δεινότητα του Μακ Νιλ έδωσαν στον Άρη τη δυνατότητα για ένα πολύ γρήγορο 10-0 σερί και το ημίχρονο έκλεισε στο +12 (35-47), με τους κίτρινους να κρατούν τα Τρίκαλα στους 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο και να έχουν 7/14 τρίποντα.

Ο Οκάρο Γουάιτ ήταν πρωταγωνιστής για τον Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο. Πήρε προσπάθειες πάνω του και ήταν εύστοχος, έβγαλε πολλές άμυνες και οι κίτρινοι χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα από τα Τρίκαλα. Στο 24’ το σκορ ήταν 43-55 για τους κίτρινους και στο 28’ καλάθι και φάουλ του Γουάιτ έφερε τη διαφορά στο +18 (48-66) πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 50-66.

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς και το κατάφεραν εν μέρει όταν με σερί 7-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μείωσε σε 57-66 (32’) . Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση. Ο Μακ Νιλ με τρίποντο, ο Χάγκινς με 2/2 βολές και ο Γουάιτ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό επανέφεραν τη διαφορά στους 16 πόντους (57-73) στα 5.46 πριν το τέλος και έδωσαν και πάλι ασφάλεια στους κίτρινους. Τα Τρίκαλα πίεσαν για να γυρίσουν και πάλι, μείωσαν σε 66-77 (37’), όμως ο Γουότερς με τρίποντο έδωσε τη χαριστική βολή, γράφοντας το 66-80 (2.04 πριν το τέλος).

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 35-47, 50-66, 68-83.

ΤΡΙΚΑΛΑ (13/22β., 20/34δπ., 5/16τρ., 27ρ., 14ασ., 7κλ., 18λ.): Τζόουνς 17 (1), Κάντουγκαν 5, Τσιλούλης, Καραθανάσης 5 (1), Τσιάρας 13 (2), Βίλιαμσον 2 (8ασ.), Καλλές 2, Ρόμπινσον 13 (2), Καλογιαννίδης, Μπράουν 9 (8ρ.), Βαρυτιμιάδης 2.
ΑΡΗΣ (18/21β., 16/34δπ., 11/24τρ., 31ρ., 19ασ., 8κλ,, 5κοψ., 12λ.): Ξανθόπουλος (5ασ.), Πελεκάνος 5 (1), Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης, Γουάιτ 22 (6/8β., 5/9δπ., 2/5τρ., 10ρ., 2ασ.), Γουότερς 5 (5ασ., 2κλ.), Ζάρας 4 (2ασ.), Χάγκινς 15 (7/7β., 4/7δπ., 5ρ., 3κοψ.), Κοέν 1, Μούρτος 8 (2/3τρ.), Σίμτσακ, Μακ Νιλ 21 (3/6δπ., 5/7τρ., 5ρ., 5ασ., 3κλ.).