Αήττητος στο Παλέ με όπλο την άμυνα! Υπέκυψε και η Ναντέρ (70-62)!

Ο Άρης συνεχίζει να παίρνει αυτό που θέλει από τα παιχνίδια του στο Αλεξάνδρειο, παρότι ακόμα προσπαθεί να βρει σταθερότητα στην απόδοσή του. Κέρδισε τη Ναντέρ με σκορ 70-62 και παρέμεινε αήττητος στο Παλέ μετά από πέντε αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Η νίκη των κίτρινων δεν ήταν εύκολη. Κάθε άλλο. Και δεν ήταν εύκολη, διότι ο Άρης δεν είναι ακόμα σε θέση να ελέγξει πλήρως ένα παιχνίδι, και στα 40 λεπτά του.

Οι Γάλλοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, χωρίς πάντως να καταφέρουν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε ένα σοβαρό προβάδισμα. Ο Άρης προσπάθησε να πιέσει τον “εγκέφαλο” της Ναντέρ, Χέικο Σάφαρτζικ, χωρίς ωστόσο να έχει μεγάλη επιτυχία στο πρώτο δεκάλεπτο (16-17).

Οι κίτρινοι έχτισαν τη νίκη τους στη δεύτερη περίοδο. Ο Κουάμι Βον ήταν αυτός που με σουτ από μέση απόσταση έδωσε αέρα 9 πόντων στον Άρη (29-20), ενώ πολύτιμες λύσεις σε άμυνα και επίθεση προσέφεραν οι Τσαϊρέλης (κορυφαίος του Άρη χθες) και Πέτγουεϊ. Με το χαμηλό σχήμα οι κίτρινοι κυριάρχησαν στο παρκέ, έφτασαν στο +13 (46-33) πριν κλείσει το ημίχρονο (46-36), αλλά ακολούθησε μια πολύ καλή τρίτη περίοδος.

Οι Γάλλοι βρήκαν ρυθμό με τα τρίποντα των Σούλερ, Σάφαρτζικ και Ινβερνιτσί, αποδιοργάνωσαν με την άμυνά τους την επίθεση του Άρη που έγινε στατική και προβλέψιμη και έτρεξαν ένα σερί 2-19, για να προηγηθούν με 48-52 στο 27’.

Τα τρία λεπτά που ακολούθησαν ήταν ίσως τα πιο κρίσιμα για τον Άρη. Πέτγουεϊ και Τσαϊρέλης ξελάσπωσαν τους κίτρινους που κατάφεραν να κλείσουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 54-53, προβάδισμα μικρό μεν, αλλά θαυματουργό στη ψυχολογία για την συνέχεια.

Στο 31’ το σκορ έγινε 58-53 και οι κίτρινοι ενώ είχαν τον έλεγχο του αγώνα – εξαιρετική η άμυνα του Γκάρι Μπελ στον Σούλερ που δεν έβαλε πόντο μετά τη “ζημιά” στη τρίτη περίοδο – σπατάλησαν τις ευκαιρίες που είχαν για ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα.

Το πλήρωσαν προ στιγμήν, όταν η Ναντέρ μείωσε σε 58-56, αλλά ήταν και πάλι “παρών” ο Τσαϊρέλης που με εύστοχο τρίποντο έγραψε οτ 61-56 (36’) και λίγο αργότερα ο Βον με 5 σερί πόντους διαμόρφωσε το 66-59 (2:34).

Το τρίποντο του Ινβερνιτσί έφερε και πάλι κοντά τη Ναντέρ (66-62), αλλά ο Γουίβερ με ένα πολύ μεγάλο σουτ έγραψε το 68-62 (1:32) και ακολούθησαν πολύ καλές άμυνες και κλεψίματα από τον Τσαϊρέλη, του οποίου οι 2/2 βολές (24’’) διαμόρφωσαν το τελικό 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 46-36, 54-53, 70-62.