Ανταγωνιστικός όσο τον άφησαν, αλλά ήττα με 90-74 στο ΟΑΚΑ

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός στο ΟΑΚΑ όσο του επέτρεψαν οι διαιτητές να είναι. Όλα τελείωσαν ουσιαστικά στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν αποβλήθηκε ο Καββαδάς και χρεώθηκε με τέσσερα φάουλ ο Ξανθόπουλος… Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες γι’ αγρίους και το τελικό αποτέλεσμα 90-74 για την ΑΕΚ.

Παρά τις απουσίες και τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα με επιπόλαιους τραυματισμούς των Τσαϊρέλη και Καββαδά, οι κίτρινοι παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο. Είχαν σωστή κυκλοφορία της μπάλας, έκαναν μόλις δύο λάθη, βρήκαν σκορ από εννιά παίκτες κι αν δεν ήταν στιγμές αδράνειας σε άμυνα και επίθεση, αλλά και η εχθρική διαιτησία (ειδικά των Πηλοϊδη, Διαμαντή) τότε το σκορ θα ήταν διαφορετικό.

Η ΑΕΚ ξέφυγε αρχικά με 15-7 και 17-9, όμως οι κίτρινοι με τον Τσαϊρέλη να δίνει λύσεις και σταθερά καλό τον Γιάνκοβιτς ισορρόπησαν γρήγορα και προσπέρασαν με 19-20 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (23-24).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 23-26, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε με σερί 7-0 και πήρε το προβάδισμα με 30-26. Οι παίκτες του Πρίφτη δεν τα παράτησαν παρότι έβλεπαν τους παίκτες της ΑΕΚ στην γραμμή των βολών πιο συχνά από ότι αναβοσβήνουν τα φανάρια! Η ΑΕΚ εκτέλεσε 20 βολές στο πρώτο μέρος, ο Άρης μόλις έξι, κι όμως ήταν εκεί, διεκδικώντας το ματς. Στο 16’ το σκορ ήταν 35-34, στο 17’ ήταν 42-38 και το ημίχρονο έκλεισε στο 48-41…

Οι διαιτητές συνέχισαν το βιολί τους και στο δεύτερο ημίχρονο. Απέβαλλαν τον Καββαδά (στο 24’) επειδή αντέδρασε όντως άσχημα στον Μαυροειδή, αλλά δεν είδαν όσα είχε κάνει ο παίκτης της ΑΕΚ, κρίνοντας με εντελώς διαφορετικά κριτήρια, ενώ στο 27’ χρέωσαν με τέταρτο φάουλ τον Ξανθόπουλο και σε συνδυασμό με την αστοχία έξω από τα 6,75μ. των παικτών οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον αγώνα.

Ο Άρης κρατήθηκε στο ματς με τον Γιάνκοβιτς (59-53 στο 26’, 62-56 στο 28’), αλλά ακολούθησε ένα σερί 11-1 και η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους στο 32’ (73-57). Οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε μακρινά σουτ και με καλάθι-φάουλ του Ελονού έφτασαν στο +22 (81-59) στο 34’ και ουσιαστικά η υπόθεση νίκη τελείωσε πρόωρα για τον Άρη…

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41, 68-57, 90-74.