Πάλεψε σαν ίσος προς ίσο ο Άρης, αλλά δεν άντεξε (77-84)

Ο Άρης δεν ήταν κακός στον δεύτερο ημιτελικό, όμως δεν είχε λύσεις απέναντι στον Βασίλη Σπανούλη, του οποίου η παρουσία έπαιξε καταλυτικό ρόλο για να διαμορφωθεί το τελικό 77-84 με το οποίο οι κίτρινοι βρέθηκαν πίσω με 2-0 στην ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος.

Ο Άρης του πρώτου ημιχρόνου είχε σχεδόν όλα τα στοιχεία που θα ήθελε ο Δημήτρης Πρίφτης να εμφανίσει στο παρκέ. Έβγαλε ενέργεια, πάθος, “μάτσαρε” την δύναμη και την ταχύτητα του Ολυμπιακού και σε καμία περίπτωση δεν έδειξε ότι έπαιζε χωρίς τους δύο βασικούς του σέντερ!

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, όταν ο Σπανούλης με την οργάνωσή του και ο Παπανικολάου με την εκτέλεσή του, του έδωσαν προβάδισμα 10 πόντων (10-20 στο 9’) πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 14-24.

Οι κίτρινοι έκαναν εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Ζάρα και Σκοτ. Ο πρώτος με 10 πόντους στο ημίχρονο ήταν ο κορυφαίος των κίτρινων, ενώ ο Αμερικανός πέτυχε κρίσιμα και δύσκολα καλάθια και ήταν απολύτως “τίμιος” στις άμυνές του. Το 17-29 στο 12’ έγινε 26-29 στο 14’ διάστημα στο οποίο ο Άρης εγκλώβισε αμυντικά τον Ολυμπιακό.

Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, γιατί ο Άρης άντεξε και έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό. Στο 17’ ο Γουότερς χρεώθηκε με τεχνική ποινή και οι κίτρινοι μείωσαν σε 35-37, ενώ με νέα τεχνική ποινή στον Παπανικολάου στο φινάλε του ημιχρόνου οι κίτρινοι μείωσαν σε 41-43, βάζοντας 27 πόντους στην δεύτερη περίοδο και ανάγκασαν τον Ολυμπιακό να κάνει 10 λάθη (7 εκ των οποίων ήταν κλεψίματα από τους παίκτες του Πρίφτη).

Με τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς ο Άρης προηγήθηκε με 44-43 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, όμως δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα του Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού και οι εμπνεύσεις που είχε στην επίθεση, είτε σκοράροντας, είτε πασάροντας έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στο να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενοι. Με σερί 2-19 το σκορ έγινε 46-62 στο 26’, διάστημα στο οποίο ο Σπανούλης είχε 6 πόντους και τρεις ασίστ…

Οι κίτρινοι μείωσαν σε 55-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου και στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έριξαν την διαφορά στους 7 πόντους (62-69 στο 33’), μπαίνοντας ξανά στο ματς.

Ο Σφαιρόπουλος έριξε στο παιχνίδι τον Σπανούλη και αυτός ήταν πάλι που έκανε τη διαφορά. Εβαλε ένα τρίποντο, έβγαλε ελεύθερα τρίποντα για Αγραβάνη και Γουότερς και ο Ολυμπιακός με σερί 0-9 ξέφυγε πάλι με 62-78 (36’). Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει και το κατάφερε. Μείωσε σε 76-82 (58’’) με διαδοχικά τρίποντα από Μούρτο και Ντραγκίσεβιτς και με καλάθι-φάουλ του Κάμινγκς, είχε την ευκαιρία να ρίξει κι άλλο τη διαφορά αλλά ο Κάμινγκς ήταν άστοχος στα 34’’ και ο Σπανούλης με 2/2 βολές έκανε το 76-84 (22’’)…

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 41-43, 55-67, 77-84.