Α-Υ-Τ-Ο-Κ-Ρ-Α-Τ-Ο-Ρ-Α-Σ ρεεεεεεεεεε!

Ο Άρης είναι στον τελικό! Ο Άρης κόντρα σε ΑΕΚ και διαιτησία είναι στον τελικό γιατί έτσι έπρεπε να γίνει! Ο Αυτοκράτορας του ελληνικού μπάσκετ με καλάθι του Γουίλ Κάμινγκς (πέτυχε τους 10 τελευταίους πόντους της ομάδας) 2’’ πριν το φινάλε κέρδισε την ΑΕΚ και την διαιτησία της ΕΟΚ με σκορ 77-76 και προκρίθηκε στον τελικό!

Ο Άρης είχε στο πρώτο ημίχρονο 8/11 τρίποντα, έκανε μόλις δύο λάθη, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει από την ΑΕΚ. Έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στον αγώνα, προηγήθηκε με 9-4 (3’) αλλά σε εκείνο το σημείο έγινε 10λεπτη διακοπή γιατί είχε πρόβλημα ο φωτεινός πίνακας. Η διακοπή ευτυχώς δεν έκοψε τον ρυθμό των κίτρινων που ξέφυγαν με 15-6 (5’) και έφτασαν στο +11 (18-7 στο 6’) με τρίποντο του Κάμινγκς.

Η ΑΕΚ έβρισκε λύσεις κυρίως με τους Ελονού και Βασιλειάδη, αλλά ο Άρης είχε καλό ρυθμό και το τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο 8’ διαμόρφωσε το 23-10. Ο Ζάρας με τρίποντο έγραψε το 26-14, αλλά ο Μακ Γκραθ με τρίποντο από τα εννιά μέτρα στη λήξη του δεκαλέπτου μείωσε σε 26-17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι διαιτητές αντί να δώσουν απλό φάουλ και κατοχή στην ΑΕΚ, μέτρησαν το τρίποντο του Βασιλειάδη και έδωσαν την κατοχή στην “Ένωση”, η οποία πολύ γρήγορα μείωσε σε 26-22.

Ο Άρης αντέδρασε με τρίποντα από τους Τσαϊρέλη και Ξανθόπουλο, ξέφυγε με 32-22, αλλά η ΑΕΚ με τον Ντίξον να παίρνει προσπάθειες και τον Βασιλειάδη σταθερά καλό μείωσε στο τρίποντο (32-29 στο 14’).

Με καλάθι του Καββαδά ο Άρης προηγήθηκε με 39-31, αλλά η ΑΕΚ έκανε σερί 1-9 και μείωσε στον πόντο (40-39 στο 18’). Ο Άρης αντέδρασε με τον Τζένκινς και τον Κάμινγκς, ξέφυγε με 46-40, αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε και μείωσε σε 46-44 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι διαιτητές χρέωσαν με τρίτο ανύπαρκτο φάουλ τον Μπάκνερ στο πρώτο λεπτό και παρότι το καλάθι και φάουλ του Αμερικανού στην επόμενη φάση διαμόρφωσε το 49-46, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την απουσία του από την ρακέτα και με σερί 1-12, προηγήθηκε με 50-58 (26’) έχοντας τον Ντίξον σε πολύ καλή κατάσταση (17π. ως εκείνο το σημείο).

Οι κίτρινοι αντέδρασαν μέσα από την άμυνά τους και με συνεχόμενα καλάθια από Σίμτσακ και καλάθι-φάουλ του Καββαδά μείωσαν στον πόντο (57-58 στο 28’) και ισοφάρισαν με κάρφωμα του Γιάνκοβιτς (59-59 στο 29’). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο ισόπαλο 61-61 και όλα θα κρίνονταν στην τέταρτη περίοδο.

Με τρίποντα από Τζένκινς και Ξανθόπουλο ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα (64-61, 67-66) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Με καλάθι και φάουλ του Ούκιτς (αντί να δοθεί απλό φάουλ…) η ΑΕΚ προσπέρασε με 67-69 (4.42 πριν το τέλος), αλλά ο Κάμινγκς με εξαιρετική άμυνα στον Ούκιτς, έδωσε την κατοχή στον Άρη και ο ίδιος έκανε το 69-69 (3.31). Ο Ντίξον με απίθανο τρίποντο έκανε το 69-72, αλλά απάντησε ο Κάμινγκς για το 72-72 (2.30)!

Ο Μακ Γκραθ χωρίς αντίπαλο από τη γωνία έβαλε και πάλι την ΑΕΚ μπροστά με 72-74 (2.05), ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις των δύο ομάδων και στα 29’’ ο Κάμινγκς με τρίποντο έγραψε το 75-74! Ο Ούκιτς με πολύ δύσκολη προσπάθεια στα 8’’, έχοντας δύο παίκτες πάνω του ευστόχησε για το 75-76 και στην τελευταία επίθεση ο Κάμινγκς με τις… μπάλες του έβαλε τη μπάλα στο καλάθι και έγραψε το τελικό 77-76!

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-44, 61-61, 77-76.