Δώρο γενεθλίων με… τάσεις αυτοκτονίας και “διπλό” επί της Κύμης (77-80)!

Με άγχος, με τάσεις αυτοκτονίας, με παράταση, αλλά… νίκη. Ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε από τον αγώνα του στη Χαλκίδα. Κέρδισε την Κύμη με σκορ 80-77 και έκανε ένα καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση της 4ης θέσης ανήμερα των 103ων γενεθλίων του συλλόγου.

Οι κίτρινοι πλήρωσαν την αστοχία τους στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα στη Χαλκίδα και αυτό εκμεταλλεύτηκε η Κύμη για να έχει το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 9-4 (4’) και 18-13, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (20-13), διάστημα στο οποίο ο Άρης είχε μόλις 4/10 σουτ εκ των οποίων 0/8 τρίποντα.

Τα πάντα άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο, κυρίως γιατί οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έπαιξαν εξαιρετική άμυνα. Υποχρέωσαν την Κύμη να πετύχει μόλις ένα σουτ εντός παιδιάς (1/11) και 3/6 βολές σε ολο το δεύτερο δεκάλεπτο. Με σωστή κυκλοφορία της μπάλας, πλήρης κυριαρχία στο ριμπάουντ (30-15, εκ των οποίων τα 13 ήταν επιθετικά) και βελτίωση των ποσοστών ευστοχίας (5/12δπ., 3/7τρ.) οι κίτρινοι γύρισαν το ματς. Προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 20-21 (13’) και με συνεχόμενα τρίποντα από Ζάρα και Φλιώνη ξέφυγαν με 24-29 (17’) και 24-33 (19’).

Στο τελευταίο λεπτό είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, αλλά ο Ντραγκίσεβιτς έκανε επιθετικό φάουλ και Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς αστόχησαν σε τρεις βολές πριν ο Κάμινγκς διαμορφώσει το 25-35 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Ο Γιάνκοβιτς με καλάθι και φάουλ έγραψε το 25-38 στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά ο Τσούπκοβιτς με 3/3 τρίποντα ηγήθηκε ενός σερί 11-0 της Κύμης που επέστρεψε πολύ γρήγορα στο ματς, μειώνοντας σε 36-38 στο 13’ και αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ.

Η αντίδραση του Άρη ήρθε με τον Κάμινγκς, που καταρχήν δημιούργησε δύο φάσεις για τους Γιάνκοβιτς και Καββαδά και με δικό του λέι απ έδωσε και πάλι διαφορά ασφαλείας στους κίτρινους (38-46 στο 26’). Ο Ζάρας με τρίποντο έγραψε το 42-52 στο 28’, αλλά η Κύμη με τους Σταμάτη και Τουτζιαράκη μείωσε σε 50-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης με τους Κάμινγκς και Ξανθόπουλο να οδηγούν την επίθεση στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου έφτασε στο +12 (52-64 στο 32’), αλλά το αντιαθλητικό φάουλ του Σίμτσακ στον Τουτζιαράκη έφερε πέντε πόντους για την Κύμη που μείωσε γρήγορα σε 57-64 (33’).

Με συνεχόμενους πόντους του Σταμάτη η Κύμη έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους (62-67 στο 35’) και το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι… Με καλάθια του Όρτον το σκορ έγινε 66-67 στο 36’, αλλά ο Αμερικανός έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Ξανθόπουλο, ο οποίος με 2/2 βολές έγραψε το 66-69 (2:22). Ο Πάλμπλαντ με τρίποντο ισοφάρισε σε 69-69 (1:46) και το ματς άρχισε από το μηδέν… Ο Ξανθόπουλος έκανε δύο λάθος πάσες και ο Τουτζιαράκης με 1/2 βολές έβαλε την Κύμη μπροστά με 70-69. Ο Ζάρας αστόχησε σε τρίποντο στα 51’’ πριν το φινάλε, ο Ξανθόπουλος έκανε φάουλ στον Σταμάτη (24’’) και τον έστειλε στις βολές. Έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη για το 71-69. Ο Κάμινγκς με 2/2 βολές στα 16’’ ισοφάρισε και οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους για το τάιμ άουτ που ζήτησε ο Μπρατσιάκος. Ο Ξανθόπουλος έκλεψε τη μπάλα από τον Κάντι και στα 4’’ ο Πρίφτης ζήτησε τάιμ άουτ, αλλά το τρίποντο του Ντραγκίσεβιτς δεν βρήκε στόχο και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ως τα μέσα του έξτρα πενταλέπτου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (74-74), αλλά τότε οι κίτρινοι με τον Κάμινγκς και τον Καββαδά ξέφυγαν με 74-78 (43’) και με βολές του Ζάρα (1:31) το σκορ έγινε 74-80. Ο Σχίζας με 1/2 βολές μείωσε σε 75-80 (1:15), ο Καββαδάς είχε 0/2 στα 1:04 πριν το τέλος και ο Σχίζας με 2/2 βολές αυτή τη φορά μείωσε σε 77-80 (50’’). Ο Τσαϊρέλης έχασε και αυτός τις βολές που κέρδισε (34’’), ο Σταμάτης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά η Κύμη είχε άλλη μια ευκαιρία που δόθηκε από την λάθος πάσα του Ξανθόπουλου. Ο Κάμινγκς έκανε φάουλ στον Τουτζιαράκη στα 4’’, αυτός δεν έβαλε καμία βολή και έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την αγχωτική νίκη των κίτρινων.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 25-35, 50-57, 71-71 (κ.α.), 77-80.

ΚΥΜΗ: Κάντι 7, Τσούπκοβιτς 14 (3/8τρ., 4ρ., 3ασ.), Κοστόφ 10 (2), Πάλμπλαντ 3 (1), Όρτον 8, Τουτζιαράκης 13 (9/17β., 4ρ., 2κλ.), Σχίζας 7, Σιγκούνας, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 12 (6ρ., 3ασ., 2κλ.), Ντίξον 3 (1).

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 3 (1), Τσαϊρέλης 5 (3ρ.), Κάμινγκς 17 (5/6β., 6/8δπ., 0/2τρ., 5ρ., 3ασ.), Γιάνκοβιτς 14 (3/4β., 4/7δπ., 1/7τρ., 10ρ., 3ασ.), Τζάκσον, Ξανθόπουλος 12 (5ρ., 5ασ., 2κλ.), Ζάρας 13 (4/4β., 0/5δπ., 3/6τρ., 3ρ.), Μούρτος 2 (4ρ.), Σίμτσακ 2, Καββαδάς 9 (3/5β., 3/3δπ., 10ρ.), Ντραγκίσεβιτς 3.