PRESSARIS LIVE: Ζιέλονα Γκόρα – Άρης 72-80 (Τελικό)

Ο Άρης έχει μεγάλη ευκαιρία σήμερα απέναντι στη Ζιέλονα Γκόρα να πετύχει το πρώτο ευρωπαϊκό “διπλό” του και να κάνει ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ζιέλονα Γκόρα – Άρης 72-80

40′ Τεχνική ποινή για θέατρο στον Αθηναίου, ο Γκετσεβίτσιους μειώνει σε 72-80. Απομένουν 31 δευτερόλεπτα.

40′ Λάθος από τους Πολωνούς, ο Άρης αγκαλιά με μια σπουδαία νίκη…

39′ Τρίποντο από τον Αθηναίου και 71-80!

39′ Άστοχοι Αθηναίου και Τσαϊρέλης, αλλά επιθετικό ριμπάουντ από τον Μπελ, κατοχή και πάλι για τους κίτρινους.

39′ Ο Σάβοβιτς μειώνει σε 71-77 (1:32).

39′ Ο Βασιλόπουλος πετυχαίνει ένα πολύ κρίσιμο καλάθι (69-77).

38′ Καλάθι και φάουλ από τον Ντραγκίσεβιτς (2:16), τάιμ άουτ από τον Γιαννάκη. Το σκορ γίνεται 69-75.

38′ Τεχνική ποινή στους Πολωνούς, βάζει τη βολή ο Αθηναίου (66-75). Κατοχή και πάλι για τον Άρη.

38′ Ο Σάβοβιτς κάνει το 66-74 (2:45).

37′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς, 1/2 και 64-74. Απομένουν 3:22 για το τέλος.

37′ Ο Μπελ σκοράρει για το 63-74.

36′ Τρίποντο του Ζαμόισκι (63-72).

35′ Τρίποντο από τον Μποχωρίδη και 60-72.

35′ Ο Κόζαρεκ με τρίποντο μειώνει σε 60-69.

34′ Τρίποντο από τον Μπελ και στο +12 ο Άρης (57-69)! Τάιμ άουτ από τον Γκρόνεκ…

34′ Ο Μποχωρίδης με νέο καλάθι γράφει το 57-66. Φτάνει τους 19 πόντους…

34′ Ο Σάβοβιτς μειώνει σε 57-64.

33′ Ο Μπελ βάζει πολύ μεγάλο καλάθι (55-64).

33′ Βολές για τον Χρίτσανιουκ, 1/2 και 55-62.

32′ Τρίποντο και πάλι από τον Μποχωρίδη (54-62).

32′ Τρίποντο του Σάβοβιτς (54-59).

31′ Καλάθι και φάουλ από τον Μποχωρίδη, που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, σκόραρε και έγραψε το 51-59.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Ζιέλονα Γκόρα – Άρης 51-56

Οι κίτρινοι αντέδρασαν σωστά στην αναμενόμενη πίεση της Ζιέλονα Γκόρα και κρατούν το προβάδισμα, βελτιώνοντας και το ποσοστό τους έξω από τα 6,75μ. στη τρίτη περίοδο…

30′ Ο Ζαμόισκι μειώνει σε 51-56.

30′ Βολές για τον Μπένσον, 2/2 και 49-56.

29′ Βολές για τον Φλόρενς, 2/2 και 49-54.

29′ Βγάζουν και την άμυνα οι κίτρινοι…

29′ Τρίποντο από τον Μπελ και 47-54!

28′ Τρίποντο από τον Μποχωρίδη και 47-51! Αντέδρασε ο Άρης στην πίεση των Πολωνών που ζητούν τάιμ άουτ.

27′ Ο Μπένσον με διπλή προσπάθεια σκοράρει (47-48).

27′ Βολές για τον Γκετσεβίτσιους, 2/2 και 47-46.

27′ Ο Τσαϊρέλης δίνει λύση για τον Άρη (45-46).

27′ Ο Ντραγκίσεβιτς βάζει τη Ζιέλονα Γκόρα μπροστά με 45-44.

26′ Βολές για τον Γκετσεβίτσιους από φάουλ που δεν έκανε ο Μποχωρίδης, μειώνει η Ζιέλονα Γκόρα σε 43-44.

26′ Τάιμ άουτ από τον Γιαννάκη, γιατί βλέπει ότι αρχίζει να χάνει τον έλεγχο του αγώνα η ομάδα του.

25′ Τυχερό καλάθι για τη Ζιέλονα Γκόρα (40-44).

24′ 2/2 βολές από τον Ντραγκίσεβιτς (38-44).

23′ Τέταρτο φάουλ για τον Κελάτι.

22′ Τεχνική ποινή στον Κελάτι, βάζει τη βολή ο Αθηναίου (36-44).

22′ Τρίποντο από τον Αθηναίου (36-43).

22′ Ο Ντραγκίσεβιτς μειώνει σε 36-40.

22′ Λάθος του Μποχωρίδη, σκοράρει εύκολα ο Κελάτι (34-40).

21′ Ο Μπένσον μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκοράρει (32-40).

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Ζιέλονα Γκόρα – Άρης 32-38

Ο Μποχωρίδης είναι ο κορυφαίος παίκτης του Άρη, δίνοντας ηρεμία και οργάνωση επιθετικά, εύστοχοι οι κίτρινοι σε βολές (9/10) και δίποντα (10/16), αν δεν είχαν κάνει 9 λάθη, θα είχαν μεγαλύτερο προβάδισμα.

20′ Ο Ντραγκίσεβιτς μειώνει σε 32-38.

20′ Τρίτο φάουλ του Χρίτσανιουκ, βολές για τον Μπένσον, 2/2 και 30-38.

20′ Βολές για τον Μόκρος, 2/2 και 30-36. Τάιμ άουτ από τον Γιαννάκη.

19′ Ο Μόκρος με τυχερό καλάθι κάνει το 28-36.

19′ Βολές για τον Μπένσον, 1/2, αλλά ο Μόκρος βάζει τη μπάλα στο καλάθι της ομάδας του και 26-36.

18′ Βολές για τον Μόκρος, 1/2 και 26-33.

18′ Έχασε δύο ευκαιρίες για να ξεφύγει ακόμα πιο πολύ ο Άρης…

17′ Αποχωρεί ο Μποχωρίδης για να πάρει ανάσες. Εξαιρετικός όσο αγωνίστηκε με 8π., 4ασ., 2κλ.

16′ Ο Μπελ σκοράρει για το 25-33.

15′ Ο Μποχωρίδης δίνει έτοιμο καλάθι στον Μπένσον και 25-31.

15′ Βολές για τον Σάβοβιτς, 2/2 και 25-29.

15′ Τρίποντο με άμυνα του Ζαμόισκι και 23-29.

14′ Βολές για τον Μποχωρίδη, 2/2 και 20-29.

14′ Ο Ντραγκίσεβιτς μειώνει σε 20-27.

13′ Τρίποντο απάντηση από τον Μπελ και 18-27!

13′ Ο Φλόρενς με τρίποντο κάνει το 18-24.

12′ Βολές για τον Μποχωρίδη, 2/2 και 15-24.

12′ Καλάθι και φάουλ από τον Φλόρενς (15-22).

12′ Ο Χρηστίδης σκοράρει για το +10 του Άρη (12-22).

11′ Τρίποντο από τον Πουλιανίτη και 12-20! Τάιμ άουτ για τον Γκρόνεκ.

11′ Βολές για τον Χρηστίδη, 2/2 και 12-17.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Ζιέλονα Γκόρα – Άρης 12-15

Ο Άρης έχει το προβάδισμα, ελέγχει τον αγώνα, αλλά αν δεν έκανε εύκολα λάθη (5), θα είχε ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

10′ Ο Φλόρενς μειώνει σε 12-15.

10′ Καλή άμυνα για τον Άρη, παίρνει την κατοχή.

9′ Πανέμορφο καλάθι από τον Μποχωρίδη και 10-15.

8′ Κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Μποχωρίδη (10-13).

7′ Τρίποντο του Αθηναίου και 10-11!

7′ Ο Χρίτσανιουκ κάνει το 10-8.

6′ Ο Γουίβερ ισοφαρίζει (8-8).

5′ Ο Μοκρός με τρίποντο κάνει το 8-6. Άρχισαν τα λάθη οι παίκτες του Άρη.

4′ Ο Μοκρός μειώνει σε 5-6.

3′ 1/2 βολές για τον Μουρ και 3-6.

2′ Ο Φλιώνης με ασίστ του Βασιλόπουλου κάνει το 2-6.

2′ Ο Κελάτι μειώνει σε 2-4.

1′ Ο Μπένσον κάνει το 0-4.

1′ Ο Γουίβερ κάνει το 0-2.

Η πεντάδα της Ζιέλονα Γκόρα: Μουρ, Κόζαρεκ, Μόκρος, Κελάτι, Χρίτσανιουκ.

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Αθηναίου, Γουίβερ, Βασιλόπουλος, Μπένσον.

Σήμερα (21:30) διεξάγεται άλλο παιχνίδι στον όμιλο του Άρη: Οστάνδη – Τέλεκομ Μπον. Αύριο γίνονται οι αγώνες Ναντέρ – Νίμπουρκ και Αβελίνο – Μπεσίκτας.

Φίλαθλοι του Άρη βρίσκονται και στη Πολωνία και θα στηρίξουν την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη!

Οι παίκτες του Άρη έχουν βγει στο παρκέ για τα πρώτα σουτ.

Ο Άρης θα παραταχθεί και σήμερα με τρεις ξένους: Κιθ Μπένσον, Γκάρι Μπελ, Κάιλ Γουίβερ.

Νέα πρόσωπα σε σχέση με τον πρώτο αγώνα είναι οι Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους και Μπόρις Σάβοβιτς για την Ζιέλονα Γκόρα και ο Λευτέρης Μποχωρίδης για τον Άρη.

Ο Άρης έχει ρεκόρ 3-4 και η Ζιέλονα Γκόρα 2-5 στον πρώτο γύρο του Δ’ ομίλου.