ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Ισοπαλία (67-67) και ανοικτοί λογαριασμοί!

Ανοικτούς λογαριασμούς άφησαν Άρης και Βιλερμπάν για την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. Το… ισόπαλο 67-67 δίνει ένα προβάδισμα στους Γάλλους. Οι κίτρινοι δεν διαχειρίστηκαν σωστά το +10 που είχαν στην τρίτη περίοδο και θα παλέψουν σε έξι βράδια (7 Μαρτίου) για το “διπλό”στο Αστρομπάλ.

Ο Άρης κατάφερε να βγάλει εκτός ματς ουσιαστικά τους δύο βασικούς “πυλώνες” της επίθεσης της Βιλερμπάν. Ο Χοτζ χρεώθηκε δύο γρήγορα φάουλ, ο Νέλσον δεν απείλησε (αλλά οργάνωσε αρκετά σωστά), όμως οι κίτρινοι δεν εκμεταλλεύτηκαν όσα καλά έκαναν αμυντικά, διότι έδωσαν στο πρώτο δεκάλεπτο έξι επιθετικά ριμπάουντ στην Βιλερμπάν, τα πέντε εκ των οποίων κέρδισε ο Ούτερ, που πέτυχε 8 πόντους και δημιούργησε πολλά προβλήματα.

Ο Άρης ορθώς πέρασε τη μπάλα στον Καββαδά, αυτός ήταν αποτελεσματικός μπροστά (8π.), αλλά είχε πολλές αδράνειες αμυντικά, ενώ και οι 5/10 βολές στο ίδιο διάστημα έπαιξαν ρόλο. Στο 4’ το σκορ ήταν 10-4, αλλά η Βιλερμπάν με σερί 0-8 μετέτρεψε το 15-13 σε 15-21 πριν το τέλος του δεκαλέπτου (17-21).

Οι κίτρινοι συνέχισαν να είναι εκνευριστικά άστοχοι στις βολές (6/14 στο α’ μέρος) και στα τρίποντα (1/7), κατάφεραν ωστόσο να δώσουν μόλις δύο δεύτερες επιθέσεις στους Γάλλους στην δεύτερη περίοδο. Στο 14’ η Βιλερμπάν ξέφυγε με 21-27, όμως ο Άρης επέστρεψε κυρίως μέσα από την αμυντική λειτουργία του. Έκανε κλεψίματα, έβγαλε εύκολα καλάθια και στο 17’ προσπέρασε με 30-29 και λίγο πριν το ημίχρονο ο Τζάκσον έγραψε το 37-34. Ο Νέλσον με 2/2 βολές μόλις δύο δέκατα πριν το ημίχρονο έκανε το 37-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Άρη. Με πολύ πιεστική άμυνα και έλεγχο των ριμπάουντ οι κίτρινοι ξέφυγαν με 42-36 (21’) και 48-39 (25’), αναγκάζοντας τον Τζάκσον να πάρει τάιμ άουτ. Δεν άλλαξε κάτι. Ο Άρης είχε βρει ρυθμό και ο Ζάρας με τρίποντο έγραψε το 53-43 στο 27’. Από εκείνο το σημείο και μετά οι κίτρινοι είχαν κακές επιθετικές επιλογές και έδωσαν το δικαίωμα στην Βιλερμπάν να πλησιάσει σε 53-48 (29’) πριν η περίοδος κλείσει στο 54-49.

Οι Γάλλοι πολύ γρήγορα ισορρόπησαν τον αγώνα, κυρίως γιατί έβγαλαν άμυνες. Μείωσαν στον πόντο (56-55) με τρίποντο του Λανγκ και με ηγέτη τον Νέλσον προσπέρασαν με 60-62 και 62-64 στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο Κάμινγκς δεν είχε σωστές επιλογές στην επίθεση, ούτε σαν οργανωτής, ούτε σαν εκτελεστής, ο Γουάτκινς έβαλε μεγάλο σουτ με άμυνα πάνω του και έγραψε το 62-66 στο 37’. Το καλάθι και φάουλ του Τσαϊρέλη στα 2:21 έφερε το ματς στον πόντο (65-66) και ο ίδιος έβαλε τον Άρη μπροστά με 67-66 (1:09).

Στα 53’’ ο Χοτζ κέρδισε βολές από τον Ζάρα, έβαλε τη μία και ισοφάρισε σε 67-67. Η μπάλα… πούλησε τον Ζάρα στο τρίποντό του στα 42’’, οι κίτρινοι έκλεψαν τη μπάλα στα 25’’ αλλά ο Ξανθόπουλος παραπάτησε, του χρεώθηκαν βήματα (20’’) και στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Χοτζ σούταρε για τρεις αλλά η μπάλα μπήκε και βγήκε για να παραμείνει ως τελικό σκορ το 67-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 37-36, 54-49, 67-67.