Κέρδισε, προκρίθηκε και τώρα… ο αγώνας της χρονιάς!

Ο Άρης δεν ικανοποίησε, αλλά πήρε αυτό που ήθελε. Κέρδισε τη Νίμπουρκ με σκορ 83-79 και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ πλέον στρέφει αποκλειστικά την προσοχή του στον… αγώνα της χρονιάς, τον ημιτελικό κυπέλλου με την ΑΕΚ.

Η Νίμπουρκ ξεκίνησε πολύ καλύτερα τον αγώνα από τον Άρη και κατάφερε να βάλει τους κίτρινους στον δικό της ρυθμό. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν είχαν διάθεση να παίξουν άμυνα και αυτό μαρτυρά το σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο, που βρήκε τους Τσέχους μπροστά με 13-17! Ο Άρης επιθετικά ήταν καλός, είχε λύσεις κυρίως από τους Τζένκινς και Κάμινγκς, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα καλύτερο εκτός της ισοφάρισης σε 19-19 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (19-22).

Η Νίμπουρκ με κορυφαίο τον Χρούμπαν και συνολικά εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (10/14δπ. 7/16τρ.) ξέφυγε με 21-28 (13’), αλλά ο Άρης αντέδρασε. Με σερί 11-3 προηγήθηκε με 32-31 στο 15’ και ακολούθησε ένα δεύτερο σερί 9-0 το οποίο μετέτρεψε το 34-35 (16’) σε 43-35 (18’) διάστημα στο οποίο Τζένκινς, Ντραγκίσεβιτς, Μπάκνερ και Κάμινγκς ήταν πρωταγωνιστές.

Ο Άρης έπαθε… μπλακ άουτ ως το φινάλε του ημιχρόνου και έδωσε την ευκαιρία στη Νίμπουρκ να επανέλθει πολύ γρήγορα. Με σερί 0-9 οι Τσέχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα (43-44) πριν ο Κάμινγκς διαμορφώσει το 45-44 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Ο Άρης δεν είχε καλό ρυθμό, προσπάθησε να ξεφύγει, προηγήθηκε με 50-46, αλλά η Νίμπουρκ έβρισκε τους τρόπους, κυρίως με τον Λόρενς, να μένει στο παιχνίδι και να έχει και το προβάδισμα. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με 53-56 (26’) και 60–63 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά ο Φλιώνης με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 62-63.

Μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (65-65 στο 33’, 70-70 στο 35’), όμως ο Τζένκινς με πέντε σερί πόντους έδωσε προβάδισμα στον Άρη με 75-70 και ο ίδιος ήταν που έδωσε “ανάσα” με νέο τρίποντο (2.23) κάνοντας το 79-75. Ο Μέιερ μείωσε σε 79-77 (1.28), ο Ντραγκίσεβιτς έχασε τρίποντο (1.05), αλλά ο Μπάκνερ με καλή άμυνα έδωσε την κατοχή στους κίτρινους στα 47’’ πριν το φινάλε. Με 2/2 βολές ο Ντραγκίσεβιτς έγραψε το 81-77, ο Μέιερ στα 22’’ μείωσε με ένα τυχερό καλάθι σε 81-79 και στα 15’’ πριν το φινάλε ο Κάμινγκς με 1/2 βολές έγραψε το 82-79.

Ο Γκίνζμπουργκ κάλεσε τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση, αλλά ο Μούρτος έκανε τάπα στον Άλεν και ο Ξανθόπουλος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 45-44, 62-63, 83-79.