Κατοστάρα (100-79) με ξεσπάσματα και… ξεμπούκωμα!

Με ξεσπάσματα στην τρίτη και τέταρτη περίοδο ο Άρης πήρε την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας τον αξιόμαχο Κόροιβο με σκορ 100-79 στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr. Basket League.

Ο Κόροιβος δεν εμφανίστηκε στο Παλέ όπως άλλες ομάδες που παλεύουν για την παραμονή τους. Ήταν ομάδα που είχε πλάνο και το εφάρμοσε μέσα στο παρκέ, βάζοντας δύσκολα στον Άρη που και πάλι είχε πρόβλημα ενέργειας όταν ήταν μέσα στο γήπεδο συγκεκριμένοι παίκτες.

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 15-9 (6’) και 19-12 (7’) με τους Τσαϊρέλη και Τζάκσον (10π., 6ρ.) να δίνουν ενέργεια, όμως ο Κόροιβος με πρωταγωνιστές τους Σταρκς και Μιλουτίνοβιτς και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο τον Άρη, κρατήθηκε κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-19, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο του αγώνα.

Με εννιά επιθετικά ριμπάουντ ο Κόροιβος βρήκε πόντους από δεύτερες επιθέσεις και δεν άφηνε τον Άρη να ξεφύγει. Στο 15’ το σκορ ήταν 31-29 και παρότι ο Άρης προηγήθηκε με 42-35 στο 18’, ο Κόροιβος βρήκε τον τρόπο να μειώσει στον πόντο (45-44) ως το ημίχρονο.

Ο Κόροιβος μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, προηγήθηκε με 45-50 στα πρώτα 46 δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου, ο Πρίφτης πήρε εσπευσμένα τάιμ άουτ και με την είσοδο του Βασίλη Σίμτσακ άλλαξε όλο το ματς. Οι κίτρινοι πίεσαν στην άμυνα, έβγαλαν εύκολα καλάθια στον αιφινιδιασμό και με σερί 16-0 μετέτρεψαν το 53-55 (24’) σε 69-55 (27’) με πρωταγωνιστή τον Γιάνκοβιτς που είχε 11 πόντους στην τρίτη περίοδο (73-63).

Ο Κόροιβος δεν τα παράτησε. Με άμυνες σε όλο το γήπεδο ή ζώνη κατάφερε να διατηρήσει επαφή. Στο 33’ το σκορ ήταν 77-70 με τρίποντο του Γκότσερ, στο 34’ η διαφορά ήταν και πάλι κάτω από τους 10 πόντους (81-72) με τους κίτρινους να μην μπορούν να τελειώσουν την υπόθεση νίκη.

Το έκαναν μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο. Το τρίποντο του Ζάρα, το καλάθι-φάουλ του Γιάνκοβιτς και το λέι απ του Σίμτσακ διαμόρφωσαν το 89-72 (36’) και εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα, απλώς οι κίτρινοι ως το τέλος του αγώνα κατάφεραν να φτάσουν τους 100 πόντους, ενώ από τον Κόροιβο ο (γεννημένος το 2001) Κατζός πέτυχε το καλάθι που διαμόρφωσε το τελικό 100-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 45-44, 73-63, 100-79.