ΚΕΔ – Άρης 89-81!

Η ΚΕΔ κέρδισε. Ο Χάρης Καρακατσούνης πήρε από το χέρι την ΑΕΚ και την οδήγησε στη νίκη με σκορ 89-81. Το σάπιο σύστημα σε μια από τις τελευταίες παραστάσεις του έκανε όλη τη φίλαθλη Ελλάδα να αηδιάσει με ότι έβλεπε στο ΟΑΚΑ σήμερα. Το σάπιο σύστημα έβγαλε την ΑΕΚ τρίτη, αλλά υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι ο Άρης δεν είναι η τρίτη καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα;

Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα χωρίς την απαιτούμενη συγκέντρωση και το πλήρωσε, δίνοντας πολύ εύκολα χώρους στην ΑΕΚ για να κάνει το παιχνίδι της. Τα εύκολα καλάθια των γηπεδούχων, κυρίως σε άμυνα ένας εναντίον ενός, ήταν αυτά που έκαναν την διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν η ΑΕΚ  προηγήθηκε με 17-8 έχοντας 7/8 δίποντα! Οι κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και το κατάφεραν όταν έβγαλαν άμυνες. Τότε βρήκαν ανοικτό γήπεδο και με όπλο τον αιφνιδιασμό σε πρώτο ή δεύτερο χρόνο μείωσαν (19-14 στο 8’) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 22-18.

Ο Πρίφτης έριξε στον αγώνα και τον Χάγκινς για να δώσει ανάσες στους υπόλοιπους ψηλούς, αλλά ο Άρης έκανε πολλά λάθη και εύκολα λάθη που έδωσαν καλάθια στην ΑΕΚ. Στο 13’ το σκορ ήταν 31-22 και παρότι ο Γουάιτ μείωσε σε 34-30 (15’) οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, ξέφυγαν με 11 πόντους (41-30 στο 17’, 43-32 στο 18’) πριν ο Άρης επανέλθει και κλείσει το πρώτο μέρος με 43-38.

Η ΑΕΚ με πολύ καλούς τους Χέρστον και Μπράουν προηγήθηκε και με 12 πόντους (65-53 στο 28’), αλλά ο Άρης με τον Γουότερς σε πολύ καλή βραδιά μείωσε σε 71-64 στο 29’. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 73-64 και με τρίποντο ο Χέρστον έκανε το 78-66 (32’). Στο 33’ οι κίτρινοι έχασαν και τον Γουότερς, ο οποίος τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο και δεν ξαναμπήκε. Ήταν η δεύτερη απώλεια μετά τον Μούρτο που υπέστη διάστρεμμα στο πρώτο λεπτό του αγώνα…

Παρά τα προβλήματα ο Άρης δεν παράτησε το ματς. Μείωσε σε 85-79 με βολές του Ζάρα στο 38’ αλλά οι Καρακατσούνης και Πηλοϊδης έδωσαν όλα τα σφυρίγματα στην ΑΕΚ, έδιναν φάουλ εκεί που δεν ήταν, δεν έδιναν φάουλ αυτά που ήταν, αλλά παρόλ’ αυτά ο Άρης είχε δύο ευκαιρίες να μειώσει στο καλάθι, όμως τα τρίποντα από Ξανθόπουλο και Ζάρα δεν βρήκαν στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 73-64, 89-81.

ΑΕΚ: Σάκοτα 14 (1), Χέρστον 24 (4ρ., 5ασ., 2κοψ.), Μπράουν 22 (4), Κατσίβελης 2, Μαυροειδής 5 (8ρ.), Παπαντωνίου 2, Μιλόσεβιτς 7 (1), Κάρτερ 7 (1), Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 6 (1), Έρικ.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 16 (7ρ., 3ασ.), Γουότερς 17 (2/2β. 3/6δπ., 3/3τρ.), Μούρτος, Σίμτσακ 4, Μακ Νιλ 13 (2ρ., 2ασ., 2κλ.), Ξανθόπουλος 6 (4ρ., 4ασ.), Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 3 (5ρ.), Ζάρας 6, Χάγκινς 3, Κοέν 10 (1).