Έχει πολλά να μάθει ακόμα – Νέα ήττα του Άρη στη Προύσα, από τη Σακάρια (77-65)

Ο Άρης έχει ακόμα πολλά να μάθει και πολλές αδυναμίες να καλύψει. Γνώρισε και σήμερα την ήττα από την Σακάρια, στο τουρνουά της Τόφας στην Προύσα, με σκορ 77-65, κυρίως γιατί εμφάνισε σημάδια κούρασης στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ξεκίνημα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στην Τόφας. Ο Άρης μπήκε συγκεντρωμένος στην άμυνα, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα στην επίθεση, βρήκε εύκολα καλάθια και δικαίως πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και το προβάδισμα.

Ο Κάιλ Γουίβερ και ο Βασίλης Χρηστίδης ήταν οι παίκτες που αξιοποίησαν όλα τα παραπάνω επιθετικά και σκόραραν στο ξεκίνημα. Ο Άρης προηγήθηκε με 17-4 (6’) και ο Παναγιώτης Γιαννάκης είδε με ικανοποίηση τους παίκτες που χρησιμοποίησε από τον πάγκο να αποδίδουν το ίδιο καλά μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Το δίδυμο Πουλιανίτη – Φλιώνη στην περιφέρεια λειτούργησε αρκετά καλά, κυρίως αμυντικά και οργανωτικά, οι κίτρινοι πήραν λύσεις και από τους φόργουορντ (Βασιλόπουλος – Τσαϊρέλης) και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 28-19, ενώ στο 11’ το σκορ έγινε 31-19 με τρίποντο του Πουλιανίτη.

Από εκείνο το σημείο και μετά είτε η κούραση, είτε η πίεση της Σακάρια, άλλαξαν τις ισορροπίες του αγώνα.

Η τουρκική ομάδα κράτησε τον Άρη σχεδόν για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι. Στο 12’ το σκορ ήταν 34-24 για τους κίτρινους, αλλά η Σακάρια έτρεξε ένα σερί 10-0 και ισοφάρισε σε 34-34 (16’). Ο Άρης δεν είχε λύσεις επιθετικά, σκόραρε μόνο από βολές μέχρι το τρίποντο του Βον στην εκπνοή του πρώτου μέρους με το οποίο διαμορφώθηκε το 39-39.

Οι κίτρινοι δεν ξεκίνησαν καλά το δεύτερο ημίχρονο. Βρέθηκαν πολύ γρήγορα πίσω με 10 πόντους (49-39) και ο Γιαννάκης έψαχνε λύσεις από τον πάγκο κυρίως αμυντικά. Του τις έδωσε αυτές τις λύσεις μια ελληνική πεντάδα με τους Πουλιανίτη, Δίπλαρο, Μούρτο, Βασιλόπουλο και Χρηστίδη.

Ο Άρης αμυντικά πήρε… άριστα από το 23’ και μετά και σταδιακά επέστρεψε στο ματς, ενώ ο Πουλιανίτης του έδωσε και προβάδισμα με 53-52 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (53-54).

Κακό ξεκίνημα έκαναν οι κίτρινοι και στο τέταρτο δεκάλεπτο, κυρίως γιατί αμυντικά δεν είχαν σωστές αλληλοκαλύψεις με αποτέλεσμα η Σακάρια να βγάλει ελεύθερα σουτ και να τα βάλει. Προηγήθηκαν οι Τούρκοι με σκορ 68-58 και παρότι οι κίτρινοι μείωσαν σε 68-62, η Σακάρια με τον Γιάνκοβιτς πρωταγωνιστή έκανε σερί 8-1 και ξέφυγαν με 76-63 στο 38’, δίχως να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 39-39, 53-54, 77-65.