Τραγικός Άρης και τζάμπα ήττα από τη Τέλεκομ Μπον (69-75)

Ο Άρης γνώρισε την ήττα από την Τέλεκομ Μπον με 75-69 μέσα στο Αλεξάνδρειο στην 4η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Απρόσμενη ήττα από την ουραγό του ομίλου, αλλά απολύτως δίκαιη με βάση την τραγική εικόνα των κίτρινων μέσα στο παρκέ.

Ο Άρης αδίκησε τον εαυτό του στο πρώτο ημίχρονο με την εικόνα που παρουσίασε επιθετικά. Μπορεί να έβαλε 39 πόντους και να είχε προβάδισμα 10 πόντων (39-29), αλλά το παιχνίδι και η εικόνα των δύο ομάδων ήταν εντελώς διαφορετική στο παρκέ.

Οι κίτρινοι ξέφευγαν στο σκορ όποτε… ήθελαν, αλλά με έναν… μαγικό τρόπο “κατάφερναν” να κάνουν παιδικά λάθη, δίνοντας εύκολους πόντους στη Τέλεκομ Μπον.

Ο Άρης προηγήθηκε με 10-2 (4’) και 18-10 (9’), αλλά οι Γερμανοί βρήκαν τον τρόπο – μέσα από τα λάθη του Άρη – να μειώσουν σε 18-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο 14’ με κορυφαίο τον Φλιώνη και πολύ καλή αμυντική λειτουργία οι κίτρινοι ξέφυγαν και πάλι με 27-18, αλλά δέχθηκαν άμεσα ένα σερί 7-0 και οι Γερμανοί επανήλθαν (27-25 στο 16’).

Λάθος επαναφορές, 8’’ για να περάσει η μπάλα το κέντρο, χαμένα λέι απ δεν επέτρεψαν στον Άρη να ξεφύγει. Ο Βον στο 19’ έκανε το 35-25, ο Άρης “κατάφερε” και πάλι να δεχθεί εύκολα τέσσερις πόντους (35-29 στο 19’) και στο φινάλε να πάει και πάλι στο +10 όταν ο Βον στα 1,5’’ πριν το τέλος με 2/2 βολές έκανε το 37-29 και στην επαναφορά οι Γερμανοί έκαναν λάθος, με αποτέλεσμα ο Μπελ στη τελευταία κατοχή να ευστοχήσει (39-29).

Η αφέλεια των παικτών του Άρη ήταν το καλύτερο όπλο των Γερμανών στο ματς… Οι κίτρινοι με συνεχόμενα καλάθια του Χρηστίδη προηγήθηκαν με 43-30 (22’), αλλά “κατάφεραν” να δεχθούν 21 πόντους μέσα σε πέντε λεπτά και σερί 21-6, για να βρεθούν πίσω στο σκορ με 49-51 (27’) και το δεκάλεπτο να κλείσει ισόπαλο με 53-53!

Οι κίτρινοι ήταν αγνώριστοι και από τη στιγμή που έδωσαν το δικαίωμα στη Τέλεκομ Μπον να πιστέψει ότι μπορεί να κερδίσει, το πλήρωσαν. Οι Γερμανοί με κορυφαίους τους Ντζούρισιτς και Κάρι ξέφυγαν με 60-65 στο 35’ και έδειχναν να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα σε άμυνα και επίθεση, την ώρα που ο Άρης έμοιαζε πελαγωμένος στο παρκέ… Στα 2:08 πριν το τέλος ο Βασιλόπουλος έφερε το ματς στο καλάθι (64-67).

Ο Μπάρτολο έγραψε το 64-69 (1:47), ο Τσαϊρέλης με 1/2 βολές μείωσε 65-69 (1:22), ο Ντζούρισιτς βρήκε ελεύθερο διάδρομο και εύκολα έκανε το 65-71 (58’’) και ο Τσαϊρέλης με 2/2 βολές μείωσε ξανά σε 67-71. Ο Μάγιο με 2/2 βολές έκανε το 67-73 (41’’), ο Βον αστόχησε σε τρίποντο (26’’), αλλά στα 19’’ με 2/2 βολές έκανε το 69-73. Ο Ντιλέο με βολές έγραψε το 69-75 και αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα, που βάζει τον Άρη σε πολύ δύσκολη θέση, πάντα με βάση την εικόνα του μέσα στον αγωνιστικό χώρο…

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 39-29, 53-53, 69-75.