Αυτοκτόνησε στη Πυλαία…

Ο Άρης αυτοκτόνησε! Τόσο απλά… Μπήκε σε μια μαύρη τρύπα στο τρίτο δεκάλεπτο, άφησε τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 15 πόντους, επέστρεψε και μείωσε στον πόντο, αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό στο τέλος για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο κλειστό της Πυλαίας, για την 5η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, γνωρίζοντας την ήττα με 63-57.

Ο Άρης κατάφερε είτε με τον Φλιώνη, είτε με τον Πουλιανίτη να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Αυτό ήταν το πρώτο που ήθελε ο Γιαννάκης και είδε – με ελάχιστες εξαιρέσεις – την ομάδα του να το πράττει. Αν αυτοί έκαναν λιγότερα από τα 7 λάθη και δεν έδιναν 7 επιθετικά ριμπάουντ στον αντίπαλο, ο Άρης θα είχε και διαφορά στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-2, αλλά ο Άρης απάντησε άμεσα με σερί 0-7 και πήρε το προβάδισμα με 7-9 και παράλληλα τον έλεγχο του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απολύτως ισορροπημένο (18-18) με τον Άρη να έχει 6/13 σουτ εντός πεδιάς και ο αντίπαλός του 6/16.

Μέσα από την σωστή αμυντική λειτουργία και την καλή κυκλοφορία της μπάλας ο Άρης προηγήθηκε με 18-23 κρατώντας τον ΠΑΟΚ για τέσσερα λεπτά χωρίς σκορ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.

Η είσοδος του Μοράντ βοήθησε τον Άρη να ελέγξει καλύτερα την μάχη των αιθέρων και να ξεφύγει με 23-29 με τρίποντο του Αθηναίου στο 17’. Οι κίτρινοι έχασαν ευκαιρίες για να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο και ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε ως το τέλος του ημιχρόνου που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 31-31.

Ο Άρης δεν μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο να παίξει μπάσκετ. Λάθη στην επίθεση, αργές επιστροφές, όλα λάθος… Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο και με σερί 17-5 στο πρώτο πεντάλεπτο ξέφυγαν με 48-36 (25’), παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Τίποτα δεν λειτουργούσε σωστά στην επίθεση του Άρη, που έκανε σε ένα δεκάλεπτο όσα λάθη είχε στο πρώτο ημίχρονο (7) και βρέθηκε πίσω με 54-39 και δυστυχώς με την εικόνα που παρουσίασε σε αυτό το διάστημα δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί και για τα αίσχη των γκρι…

Ο Άρης κράτησε αμυντικά τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, δεν δέχθηκε πόντο για περισσότερα από εξι λεπτά και έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους (54-45), αναγκάζοντας τον Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ άουτ. Οι κίτρινοι έβγαζαν άμυνες, ο Αθηναίου μείωσε σε 54-48 με νέο τρίποντο (35’), αλλά το σερί είχε και συνέχεια. Καλάθι από τον Τσαϊρέλη και τρίποντο από τον Αθηναίου έφεραν το ματς στον πόντο (54-53) και ενώ απέμεναν 3:51… Ο ΠΑΟΚ βρήκε στο πρόσωπο του Χρυσικόπουλου κάποιον να σκοράρει και αυτός ήταν που κράτησε τους γηπεδούχους.

Οι διαιτητές δεν έδιναν φάουλ… ποτέ στην επίθεση του Άρη, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 59-54 (1:41). Ο Αθηναίου με 1/2 βολές μείωσε σε 59-55, οι κίτρινοι έβγαλαν άμυνες, αλλά οι διαιτητές δεν είδαν καταφανέστατο φάουλ πάνω στον Μπελ, που θα έστελνε τον Αμερικανό στις βολές. Στην εξέλιξη της φάσης ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο και ο Άρης άργησε να κάνει φάουλ. Το έκανε στα 9’’ πριν το φινάλε, πάνω στον Τσόχλα, ο οποίος με βολές έγραψε το 61-55 και δεν υπήρχε πλέον χρόνος για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57.