Επέστρεψε στη… μαύρη τρύπα, νέα ήττα (94-69) ντροπή από την Κύμη!

Ο Άρης επέστρεψε στην Ελλάδα και μπήκε ξανά στη… μαύρη τρύπα του. Γνώρισε ξανά τη συντριβή σε εκτός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά από την Κύμη, με σκορ 94-69 και… φωνάζει από μακριά ότι θέλει άμεσα ενίσχυση παντού!

Το πρώτο δεκάλεπτο του Άρη ήταν εξαιρετικό, γιατί οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη έκαναν αυτά που έπρεπε. Μόλις ένα λάθος, έλεγξαν τα ριμπάουντ, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Αθηναίου (14π. στο α’) και Βασιλόπουλο έτρεξαν ένα σερί 10-0 και το 11-11 στο 5’) έγινε 11-21 στο 9’.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης έχασε τη συνοχή του. Οι αλλαγές του Γιαννάκη δεν βοήθησαν την ομάδα. Ούτε ο Χρηστίδης (αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά ο Μπένσον στο α’μέρος λόγω ενοχλήσεων στον ώμο), ούτε ο Μούρτος μπόρεσαν να είναι αποτελεσματικοί και η Κύμη έτρεξε σερί 14-0 για να προηγηθεί με 25-21 (14’) βρίσκοντας λύσεις από τους Μακ Φάντεν (14π.) και Μανωλόπουλο (13π.).

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, ο Άρης έκανε επτά λάθη στη δεύτερη περίοδο, χάρισε εύκολα καλάθια στη Κύμη, η οποία διατήρησε το προβάδισμά της ως το τέλος του ημιχρόνου χάρη στο πολύ καλό ποσοστό της στα τρίποντα (6/14).

Η απουσία του Μπένσον έπαιξε καταλυτικό ρόλο, το περιφερειακό σουτ της Κύμης ήταν σταθερά και καλό και οι κίτρινοι έχασαν πλήρως τον προσανατολισμό τους σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενα τρίποντα από Σμιθ, Μανωλόπουλο, Μπάρλο έφτασαν στο +17 (53-36) στο 24’ και τότε ήρθε μια αντίδραση από τους κίτρινους που μείωσαν σε 55-46 (27’) με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη και λίγο αργότερα έριξαν τη διαφορά στους 8 πόντους (57-49 στο 28’).

Στα τελευταία δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ο Άρης επέτρεψε τη Κύμη να κάνει σερί 13-2 και να… καθαρίσει ουσιαστικά τον αγώνα, καθώς το σκορ έγινε 70-51 (30’).

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +22 (73-51) και παρά τα τρίποντα από Βασιλόπουλο και Αθηναίου, η διαφορά δεν έπεφτε (81-60 στο 33’). Το σκορ στο 35’ ήταν 84-62 με την Κύμη να έχει σε εκείνο το σημείο 15/26 τρίποντα, οι κίτρινοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 και μείωσαν σε 84-69 στο 37’, αλλά ήταν πολύ αργά για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 39-35, 70-51, 94-69.