Έγκλημα και τιμωρία στην Πυλαία! Πλήρωσε την διαιτησία και την… εξαφάνισή του!

Ο Άρης έπαιξε κόντρα σε οχτώ παίκτες, πέντε του ΠΑΟΚ και τους Πηλοϊδη, Αναστόπουλο και Μαγκλογιάννη και στο τέλος πλήρωσε τα διαιτητικά λάθη και την δική του… εξαφάνιση από το παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας με 62-58.

Ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι πολύ συγκεντρωμένος και αποφασισμένος. Μέσα από την άμυνα μπόρεσε να βρει ρυθμό και στην επίθεση, ειδικά όταν στο παιχνίδι μπήκε ο Τζάκσον αντί του Καββαδά. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 8-15 (6’), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Αναστόπουλος θέλησε να βάλει τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι.

Φάουλ με την παραμικρή επαφή στην άμυνα του Άρη, όχι τα ίδια κριτήρια στην άλλη πλευρά και με βολές – συν τεχνική ποινή στον Πρίφτη – οι γηπεδούχοι επανήλθαν, μειώνοντας σε 15-17 (8’). Ο Άρης δεν έχασε την συγκέντρωσή του, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 17-21 και με άριστο τρίποντο (5/5) έφτασε να προηγείται με 19-31 (14’), με τον Τζένκινς να έχει 3/3 έξω από τα 6,75μ.!.

Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, εκμεταλλευόμενος στιγμές αδράνειας και μείωσε σε 23-31, αλλά ο Άρης είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και πολύ καλή εικόνα μέσα στο γήπεδο. Με βολές του Κάμινγκς η διαφορά έφτασε και πάλι τους 10 πόντους (23-33) και ο Τζένκινς με το τέταρτο τρίποντό του στο τελευταίο λεπτό έδωσε αέρα 9 πόντων (27-36) πριν κλείσει το πρώτο μέρος στο 29-36.

Οι κίτρινοι είχαν 6/11 τρίποντα (ο ΠΑΟΚ 0/11τρ.), ανάγκασαν τον ΠΑΟΚ να κάνει 12 λάθη, κι αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στο αμυντικό ριμπάουντ (22-13 για τους γηπεδούχους) θα είχαν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

Ο Άρης έμεινε χωρίς σκορ για 4,5 λεπτά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 34-36 (25’), αλλά δύο σερί τρίποντα από Ξανθόπουλο και Γκόρντον έδωσαν και πάλι μια διαφορά 5 πόντων (37-42 στο 26’). Ο Αναστόπουλος έβαλε και πάλι στο παιχνίδι τον ΠΑΟΚ με τα σφυρίγματά του και το 40-45 (28’) έγινε 44-45 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με καλές άμυνες οι κίτρινοι έβγαλαν εύκολα καλάθια στον αιφνδιασμό με Γκόρντον και Κάμινγκς στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (44-49 στο 32’), ενώ στο 34’ ο Τσαϊρέλης έκανε το 46-53. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τρία σερί καλάθια και μείωσε στον πόντο (52-53, 4:44). Οι διαιτητές δεν έδιναν φάουλ με τίποτα στην επίθεση του Άρη, ο Κόνιαρης έκανε το 54-53 (2:27) αλλά ο Κάμινγκς με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 54-54 (2:20). Στα 2:04 ο Κλάντον με 2/2 βολές έκανε το 56-54, ο Γκόρντον επίσης με βολές (1:47) έκανε το 56-56 και στα 1:23 ο Σίμτσακ κέρδισε φάουλ από τον Κλάντον, έβαλε τις βολές και έγραψε το 56-58.

Ο Κλάντον στην λήξη της επίθεσης του ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 58-58 (52’’), οι διαιτητές έκλεισαν τα μάτια σε φάουλ πάνω στον Κάμινγκς στα 40’’ και ο Σάιμπερτ από την γωνία έκανε το 60-58, ενώ απέμεναν 22,4 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Γκόρντον αστόχησε στην επίθεση του Άρη στα 7’’, ο Κόνιαρης με 2/2 βολές έκανε το 62-58 (5,7’’), που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58.