“Μαύρη τρύπα” το τρίτο δεκάλεπτο

Μέσα στα πολλά άλυτα προβλήματα συνοχής, ταυτότητας, προσανατολισμού μέσα στον αγώνα, η “μαύρη τρύπα” του Άρη είναι η απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι κίτρινοι έχουν χάσει 11 από τα 19 φετινά επίσημα παιχνίδια τους. Στις επτά από τις 11 ήττες έχουν καταρρεύσει στη τρίτη περίοδο των αγώνων, δίχως να μπορέσουν να αλλάξουν την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί.

“Στοχεύσαμε να αντεπιτεθούμε στο τρίτο δεκάλεπτο, γιατί ξέρουμε ότι είναι το χειρότερο δεκάλεπτο του Άρη, που ήταν και κουρασμένος”, είπε χθες ο Σωτήρης Μανωλόπουλος. Το πλάνο της Κύμης λειτούργησε, δυστυχώς, για τον Άρη…

Στην Αμαλιάδα οι κίτρινοι έχασαν την τρίτη περίοδο με 26-11 από τον Κόροιβο. Στην Πυλαία δέχθηκαν επιμέρους σκορ 23-8 (μόνο σε αυτό αντέδρασαν). Με τον Προμηθέα στη Πάτρα το σκορ έγραψε 24-6 στη τρίτη περίοδο. Χθες με τη Κύμη το επιμέρους σκορ ήταν 31-16 υπέρ των γηπεδούχων!

Στην Ευρώπη, έχασε το τρίτο δεκάλεπτο από τη Νίμπουρκ στη Τσεχία με 25-13, από την Τέλεκομ στο Παλέ με 24-14 και από τη Μπεσίκτας στην Τουρκία με 20-14.

Άλλες τρεις φορές έχουν χάσει το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά δεν τους στοίχισε: Με τη Ναντέρ (8-17), με την Αβελίνο (14-17) και με τη Ζιέλονα Γκόρα (19-18) την περασμένη Τρίτη.