Απαρηγότητος ο Ξανθόπουλος: “Παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα, τραγικοί στο πρώτο ημίχρονο”

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος ήταν απαρηγόρητος με τον τρόπο που χάθηκε το παιχνίδι στην Ρόδο και στάθηκε φυσικά στην τραγική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο έμπειρος πλέι μέικερ τόνισε: “Συγχαρητήρια στον Κολοσσό για τη νίκη του. Είδατε και εσείς ότι παρουσιάσαμε δύο πρόσωπα. Οι ίδιοι παίζαμε μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν τραγικοί και στο δεύτερο ημίχονο πήγαμε να γυρίσουμε το ματς, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Θα κλέβαμε το ματς, αλλά νομίζω ότι όσο καλή ομάδα κι αν είναι ο Κολοσσός με την εμφάνιση που κάναμε στο πρώτο ημίχρονο, βοηθήσαμε και εμείς να πάρει αυτή τη διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε χαρακτήρα, βάλαμε τα κορμιά μας πιο δυνατά, δεν ήμασταν τόσο διστακτικοί, γυρίσαμε το παιχνίδι και στο τέλος κρίθηκε από ένα σουτ. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο, πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Έχουν μείνει τέσσερα παιχνίδια και πάμε να τα πάρουμε όλα για να παρουσιαστούμε όσο καλύτεροι μπορούμε στα πλέι οφ”.

Για τον λόγο που η ομάδα του είχε αυτή την εικόνα έως και το 73-50 απάντησε: “Παίζαμε με τρεις ξένους. Ο Ντραγκίσεβιτς προερχόταν από 20 μέρες χωρίς προπόνηση. Όταν μπαίνεις μέσα όμως τα ξεχνάς όλα και τα δίνεις όλα για τη νίκη. Αν στο πρώτο ημίχρονο είχαμε το ίδιο πρόσωπο που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο θα ήταν διαφορετική η έκβαση του αγώνα”.