Ολική ανατροπή, αλλά… ήττα στην εκπνοή (85-84)

Ο Άρης έπαιξε μπάσκετ για ένα δεκάλεπτο, έκανε ολική ανατροπή από τους 23 πόντους (73-50), προηγήθηκε με 83-84 ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά ο Αχόνεν ήταν αυτός που είπε την τελευταία λέξη στο Βενετόκλειο. Οι κίτρινοι ηττήθηκαν με 85-84 στη Ρόδο…

Ο Άρης δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό στο παιχνίδι από το ξεκίνημα και το πλήρωσε ακριβά. Ο Κολοσσός με εκνευριστική ευστοχία στο πρώτο δεκάλεπτο πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε χωρίς πρόβλημα απέναντι στην πολύ μαλθακή άμυνα των κίτρινων.

Στο 7’ οι Ροδίτες είχαν ήδη διψήφια διαφορά, καθώς το σκορ ήταν 19-9 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 24-15. Σε αυτό το διάστημα ο Κολοσσός παρότι είχε 7 λάθη, ήταν μπροστά στο σκορ γιατί είχε 10/11 σουτ εντός παιδιάς.

Τα χειρότερα ποσοστά του Κολοσσού στη δεύτερη περίοδο δεν τα εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Πρίφτη, διότι έχαναν το ένα αμυντικό ριμπάουντ μετά το άλλο. Είναι χαρακτηριστικό ότι από τα 12 άστοχα σουτ των Ροδιτών στο πρώτο ημίχρονο, τα έξι έγιναν επιθετικά ριμπάουντ και δεύτερες επιθέσεις. Έξω από τα 6,75μ. οι γηπεδούχοι είχαν χέρι… αλφάδι με 8/12 και μοιραία ο Άρης βρέθηκε πίσω με 32-20 (16’) και 37-22 (17’).

Η είσοδος του Ντραγκίσεβιτς έδωσε λύση στο σκοράρισμα. Ο Άρης μείωσε σε 41-33  στο 19’ με συνεχόμενα τρίποντα αλλά… κατέφερε να δώσει το δικαίωμα στον Κολοσσό να πάει στα αποδυτήρια με +15 (50-35) από λάθος επιλογές στην επίθεση και αδράνειες στην άμυνα και το ριμπάουντ (22-8 στο α’).

Το ξεκίνημα του Άρη ήταν τραγικό και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κολοσσός βρέθηκε πολύ γρήγορα στο +20 (55-35 στο 21’ και 58-38 στο 24’) και στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 66-43, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα. Η περίοδος έληξε με τους κίτρινους να έχουν δεχθεί 73 πόντους (73-50 στο 29’) και παρότι είχαν μόλις 5 λάθη και 41% στο τρίποντο (7/17) να χάνουν με 17 πόντους διαφορά (73-56).

Με τον Ντραγκίσεβιτς σε καλή μέρα οι κίτρινοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς. Μείωσαν σε 73-61 και 75-63 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, διάστημα στο οποίο ο Κολοσσός έκανε λάθη. Είχαν την ευκαιρία να ρίξουν κι άλλο τη διαφορά αλλά δεν το κατάφεραν και στο 35’ το σκορ ήταν 77-65. Ο Ντραγκίσεβιτς ήταν αυτός που έδωσε και πάλι λύσεις. Το 79-65 στο 36’ έγινε 79-72 στα 2:28 πριν το φινάλε με τους κίτρινους να τα δίνουν όλα για την ανατροπή. Ο Καββαδάς με 1/2 βολές στα 2:02 πριν το τέλος μείωσε σε 79-73 και έκανε φάουλ στον Ρέντικ στέλνοντάς τον στις βολές.

Ο σέντερ του Κολοσσού ήταν ψύχραιμος και έκανε το 81-73 (1:44). Με βολές ο Γιάνκοβιτς μείωσε σε 81-75 (1:14), αλλά στα 48’’ πριν το τέλος ο Ρέλεφορντ σκόραρε (83-75). Ο Καββαδάς με 1/2 βολές μείωσε σε 83-76. Ο Ντραγκίσεβιτς και ο Κάμινγκς με καλάθι-φάουλ έφεραν το ματς στον πόντο (83-82 στα 11’’). Ο Χολ κέρδισε φάουλ από τον Ζάρα αλλά έχασε και τις δύο βολές και ο Κάμινγκς στα 5’’ έβαλε τον Άρη μπροστά με 83-84! Ο Λυκογιάννης πήρε τάιμ άουτ και ο Αχόνεν στην εκπνοή έγραψε το 85-84…

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 50-35, 73-56, 85-84.