Πάλεψε ο Δίπλαρος, αλλά παρά την ήττα… σοκ η Ελλάδα έχει κι άλλη ευκαιρία

Η Ισλανδία έκανε το «μπαμ», νίκησε την Ελλάδα (70-67) με ηγέτη τον δικό της… Κάρι και πήρε την άνοδο για την Α’ κατηγορία. Άλλη μία ευκαιρία ανόδου για την Εθνική Νέων στον μικρό τελικό με τους Κροάτες (24/7, 18:45).

Η Εθνική Νέων έχασε την πρώτη ευκαιρία για την εξασφάλιση της ανόδου στην Α’ κατηγορία, αφού παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στον ημιτελικό με τους Ισλανδούς. Πλέον, θέλει… πάση θυσία νίκη κόντρα στους Κροάτες για να βρεθεί ξανά στην πρώτη κατηγορία.

Ο «Δήμιος» της Εθνικής ήταν ο Κάρι Γιόνσον που ήταν ασταμάτητος και είχε 29 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 36′ συμμετοχής. Από πλευράς Εθνικής ομάδας, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος σημείωσε double double (14π., 11ριμπ.), αλλά είχε και 8 λάθη και ήταν ουσιαστικά ο μοιραίος της ελληνικής ομάδας. Ο «Χαραλαμπό» είχε 1/4 βολές στα τελευταία λεπτά, αστόχησε στο κρίσιμο τρίποντο για την ισοφάριση, ενώ στην τελευταία επίθεση έχασε μία «εύκολη» πάσα. Από 11 πόντους είχαν οι Τολιόπουλος και Λούντζης.

Μετά το αρχικό 2-7 υπέρ της ελληνικής ομάδας, οι Ισλανδοί επέβαλαν το ρυθμό τους και σε συνδυασμό με την άγνοια κινδύνου «έτρεξαν» σερί 9-0 για το 11-7. Τα τρίποντα των Λούντζη και Δίπλαρου κράτησαν κοντά την Εθνική (16-15), αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Ισλανδούς να έχουν τον έλεγχο και διαφορά έξι πόντων (21-15).

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν, στο δεύτερο δεκάλεπτο, με πολύ μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα και ο Λούντζης σημειώσε πέντε σερί πόντους για το 23-20. Ο Σταμάτης μείωσε -με τρίποντο- σε απόσταση αναπνοής (27-26), ενώ ο Χαραλαμπόπουλος έδωσε προβάδισμα στην επόμενη ελληνική επίθεση. Η Ελλάδα είχε βρει το ρυθμό που χρειαζόταν και άνοιξε σημαντικά τη διαφορά (27-35, στο 19′), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 32-37.

Με δύο τρίποντο ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος οι Ισλανδοί «μαζεύοντας» άμεσα στην διαφορά στον πόντο (38-39). Ο Κάρι Γιόνσον πρωταγωνιστούσε για την Ισλανδία, η οποία βρήκε πάλι ρυθμό και «έχτισε» προβάδισμα επτά πόντων (48-41, στο 27′). Με ένα δυναμικό κάρφωμα για το 51-47, ο Κώττας έδωσε ώθηση στην Ελλάδα και το δεκάλεπτο έκλεισε στο -2 (51-49).

Ο Νίκος Δίπλαρος έβαλε μπροστά την Εθνική με τρίποντο για το 51-52, στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Λίγο αργότερα, ο Τολιόπουλος ισοφάρισε σε 55-55, αλλά οι Ισλανδοί πέρασαν γρήγορα μπροστά με τέσσερις (59-55, στο 34′). Ο Χαραλαμπόπουλος «απογειώθηκε» για το 59-57, αλλά οι ψύχραμοι Ισλανδοί είχαν πάλι τη λύση ξεφεύγοντας με οκτώ (65-57).

Ο Τολιόπουλος μείωσε σε 65-60, 3:30 πριν από το τέλος και ο Λούντζης ευστόχησε σε τρίποντο για το 67-64. Ο Γιόνσον σκόραρε για το 69-64, αλλά 50″ πριν από το τέλος μείωσε σε 69-67 ο Τολιόπουλος με τρίποντο. Ο Χαραλαμπόπουλος είχε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την Ελλάδα, αλλά αστόχησε 6″ πριν από το τέλος. Ο Πάλσον πήγε στις βολές, ευστόχησε στη μία, αλλά στην τελευταία ελληνική επίθεση επικράτησε ασυνεννοησία και οι Ισλανδοί επικράτησαν με 70-67.