ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Πήραν τη νίκη αλλά όχι και τη διαφορά οι παίδες του Άρη

Ύστερα από ένα απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι οι παίδες του Άρη ναι μεν επικράτησαν με 63-60 της Καλαθοσφαιρικής Ακαδημίας Αθηνών, όμως, δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν και τη διαφορά των έξι πόντων που ήθελαν, για να παραμείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση του τροπαίου, ελπίζοντας πλέον να υπάρξει τριπλή ισοβαθμία στο τέλος.

Όπως αναφέρει το tsiotras.blogspot.com:

“Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι «κίτρινοι» πήραν τη διαφορά που χρειάζονταν (19-12) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Αλτίνη.  Η διαφορά ξεπέρασε και τους δέκα πόντους (28-16) στο 14ο λεπτό και συνέχισε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 18΄ όταν η ομάδα του Κώστα Παταβούκα μείωσε σε 32-28.

Με νέο σερί 4-0 ο Αρης πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα οκτώ πόντων, όμως η Αθηναϊκή ομάδα πήγε μετά από αρκετή ώρα το παιχνίδι στο σκορ που τη βόλευε (39-34 στο 23ο λεπτό). Το ντέρμπι, όχι σε ότι αφορά την ομάδα που προηγείται αλλά τη διαφορά,  καλά κρατούσε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν η «Ακαδημία»  μείωσε σε 47-46. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Καλαϊτζίδη έφεραν τον Αρη στο 53-46 με την λήξη του δεκαλέπτου, όμως οι Αθηναίοι πέρασαν μπροστά μετά από αρκετή ώρα με 53-54 στο 34ο λεπτό.

Η αστοχία για τον Αρη συνεχίστηκε καθώς δεν είχε πετύχει πόντο σε πέντε λεπτά στην τελευταία περίοδο. Οι «κίτρινοι» επανήλθαν στην πρωτοπορία με 59-56 αλλά οι παίκτες των πρωταθλητών της ΕΣΚΑ,, παρά την απουσία του Αρσενόπουλου για δέκα περίπου λεπτά λόγω τραυματισμού κατάφεραν να διατηρηθούν κοντά στο σκορ. Ένα σερί 5-0 για τον Αρη με τρίποντο και βολές του Καλαϊτζή έκανε το 63-58, ο Αρσενόπουλος ευστόχησε μία βολή και οι «κίτρινοι» έχασαν την επίθεση. Ο Αρσενόπουλος με βολή έκανε το 63-60 όμως ο Αρης αστόχησε σε τρία σουτ τριών πόντων και δεν κατάφερε να πάρει τη διαφορά που ήθελε.

Δεκάλεπτα:  19-13, 36-28, 53-46, 63-60

Διαιτητές: Φακίτσας-Ζαχαρής

ΑΡΗΣ (Τσάικος): Ιγγλέζος, Τρετιάκοβ Κογκαλίδης 4, Καλαϊτζίδης 12(3), Κομνιανίδης , Χατζόπουλος 2, Ζούντσας, Αλτίνης 19(4), Γκούθας 4(1), Σιδηροηλίας 13, Γουναρόπουλος 9.

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ (Παταβούκας): Ηλιόπουλος Δ. 10, Νάσσου, Γιαννόπουλος 7(1), Ηλιόπουλος Ν. 2, Κολτήρης, Προίσκος 9(1), Αρσενόπουλος 14, Λουκαϊτης, Παπαγεωργίου 18(2), Καραγιώργης”.