Σπουδαίο “διπλό” (64-79) στην Πάτρα παρά το… κοψοχόλιασμα!

Ο Άρης ήταν… διαστημικός για 23 λεπτά, προηγήθηκε με 27 πόντους και μετά είπε να το κάνει λίγο… ντέρμπι το παιχνίδι στην Πάτρα. Ο Απόλλωνας έφτασε ως το -7, αλλά οι κίτρινοι σοβαροί στο φινάλε και με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Ξανθόπουλο (αλλά και τους Ντραγκίσεβιτς-Τσαϊρέλη), έφυγαν με μια σπουδαία νίκη με σκορ 64-79 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν το καλύτερο φετινό του Άρη, διότι τα έκανε όλα σωστά και στην άμυνα και στην επίθεση. Με αμυντική λειτουργία για σεμινάριο, με αλληλοκαλύψεις και προστασία της ρακέτας, οι κίτρινοι “εγκλώβισαν” τον Απόλλωνα και τον υποχρέωσαν σε τραγικά ποσοστά και πολλά λάθη.

Την ίδια στιγμή, επιθετικά, είχαν ακόμα περισσότερες συνεργασίες και αυτοματισμούς. Πώς μεταφράστηκαν όλα αυτά; Στο 3’ το σκορ ήταν 4-12 και στο 7’ για πρώτη φορά ο Άρης πήρε διψήφια διαφορά πόντων (7-17).

Με τον Γιάνκοβιτς να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει, αλλά κυρίως να πασάρει, οι κίτρινοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +13 (11-24), ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι λόγω του Ξανθόπουλου.

Ο Φλιώνης που τον αντικατέστησε διατήρησε τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η μπάλα περνούσε στους Ντραγκίσεβιτς και Τσαϊρέλη που ήταν αλάνθαστοι στο “ζωγραφιστό” με 8/8 δίποντα!

Στο 14’ ο Άρης προηγήθηκε με 13-35 και λίγο αργότερα έφτασε και στο +23 (15-38 στο 16’) για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 18-40 και έχοντας 14 ασίστ σε 16 εύστοχα σουτ (14/17δπ., 2/8τρ.), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 7/29 σουτ ενός παιδιάς και 12 λάθη!

Από το +27 στο +7, αλλά καθαρό μυαλό στο τέλος

Το καλό πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου κράτησε ως το 23’ όταν οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 18-45. Από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας βρήκε πόντους έξω από τα 6,75μ. και με 7/13 τρίποντα στην τρίτη περίοδο κατάφερε να μειώσει σε 38-51 (27’), πριν ο Άρης αντιδράσει και κλείσει την περίοδο στο +17 (44-61) με πρωταγωνιστή τον Ζάρα που είχε 9 πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο ο Απόλλωνας προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή και με όπλο το περιφερειακό σουτ μείωσε στους 7 πόντους (57-64 στο 35’). Οι Πατρινοί με επιμονή στο τρίποντο κράτησαν την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, στο 37’ ο Βεργίνης έκανε το 59-66 και είχε την ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο, αλλά αστόχησε σε τρίποντο, ενώ από κλέψιμο του Ξανθόπουλου, ο Τσαϊρέλης έδωσε ανάσα στους κίτρινους κάνοντας το 59-68 (2:09).

Ο Βεργίνης με βολές μείωσε σε 61-68 (1:47) και ο Τσαϊρέλης με βολές επίσης έγραψε το 61-70 (1:32). Ο Απόλλωνας με βολές του Μπάβτσιτς μείωσε σε 63-70 (1:30), αλλά ήρθε ένα καλάθι-φάουλ από τον Σίμτσακ (1.04) και ένα τρίποντο του Ξανθόπουλου (43’’) για να δώσουν τέλος στην υπόθεση νίκη, καθώς ο Άρης ξέφυγε με 63-76…

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 18-40, 44-61, 64-79.