Υποταγή στον Αυτοκράτορα!

Ο Αυτοκράτορας φόρεσε ξανά την πανοπλία του! Μπήκε στη μάχη, πάλεψε, βρέθηκε κάτω, σηκώθηκε ξανά και κέρδισε πανάξια μια τεράστια μάχη! Το τελικό 64-62 με την ΑΕΚ είναι η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, κυρίως όμως είναι η απόδειξη πως κάτι καλό συμβαίνει στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου!

Πολύ κακό παιχνίδι επιθετικά για τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Οι κίτρινοι πλήρωσαν την αστοχία τους έξω από τα 6,75μ.. Τα 2/12 τρίποντα στο πρώτο μέρος κράτησαν πολύ χαμηλά τον Άρη επιθετικά. Οι κίτρινοι δεν είχαν συνεργασίες στην επίθεσή τους, ο Αθηναίου που ξεκίνησε δεν βρήκε ρυθμό, αλλά και ο Βον που τον διαδέχθηκε δεν μπόρεσε να οργανώσει σωστά την ομάδα του.

Λύσεις έδωσε ο Μπένσον στην πρώτη περίοδο, απειλώντας από μέση απόσταση, αλλά η λειτουργία του Άρη συνολικά δεν έπειθε κανέναν απέναντι σε μια ΑΕΚ που ήταν καλύτερη στο παρκέ και είχε σε πολύ καλή μέρα τους Λαρεντζάκη και Γκριν.

Ο Άρης βρέθηκε πίσω με 6-15 (7’), μείωσε σε 13-17 (13’) με τρίποντο του Μπελ, έφτασε ως το -3 (24-27) στο 18’, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και με τον Γκριν να “διαβάζει” σωστά το παιχνίδι έφτασε στο 24-34 πριν ο Βον με 3/3 βολές διαμορφώσει το 27-34 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Οι κίτρινοι γύρισαν το ματς μέσα από την άμυνά τους. Περιόρισαν την ΑΕΚ στον ένα πόντο στο πρώτο πεντάλεπτο, προηγήθηκαν με 37-35 και πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Θα μπορούσαν να είχαν ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα αν ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στο επιθετικό κομμάτι. Η ΑΕΚ με τον Γκριν ισορρόπησε από άποψη ρυθμού, προηγήθηκε με 43-46 (28’), αλλά ο Αθηναίου με… τετράποντο (οι πρώτοι του πόντοι στο ματς) έβαλε τον Άρη και πάλι μπροστά (47-46 στο 29’ και 48-47 στο 30’).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τον Άρη που προηγήθηκε με 51-49 και 53-51, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει… Ο Βασιλόπουλος που είχε δώσει πολλές λύσεις αμυντικά χρεώθηκε με 4 φάουλ στο 33’, όμως ο Αθηναίου ήταν αυτός που πήρε μπροστά και συνεχόμενα τρίποντα διατήρησε το προβάδισμα του Άρη. Αρχικά έγραψε το 56-53 (34’) και λίγο αργότερα έκανε το 59-57 (36’), ενώ νέο τρίποντο του Μπελ διαμόρφωσε το 62-57 (3:14).

Ο Γκριν με 2/2 βολές μείωσε σε 62-59 (2:31), ακολούθησαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και στα 42’’ ο Τσαϊρέλης με εντυπωσιακή άμυνα και κλέψιμο έδωσε τη δυνατότητα στον Μπελ να γράψει το 64-59. Ο Σάκοτα με γρήγορο τρίποντο από επαναφορά (40’’) μείωσε σε 64-62, ο Αθηναίου έπαιξε με τον χρόνο, αλλά αστόχησε σε δικό του τρίποντο (16’’) όμως η ΑΕΚ παρότι βρήκε ελεύθερο σουτ με τον Μπάρλοου, τρίποντο μάλιστα, δεν ευστόχησε και έτσι διαμορφώθηκε το 64-62.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-34, 48-47, 64-62.