Χωρίς ενέργεια, ένταση, ιδέες και ήττα (58-64) από τους Σκαϊλάινερς

Ο Άρης δεν είχε ενέργεια, δεν είχε ένταση και μοιραία γνώρισε την ήττα από τους Σκαϊλάινερς στο Αλεξάνδρειο με σκορ 58-64 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ και είναι οριστικά τέταρτος στον όμιλό του.

Χωρίς να μπορέσει να παίξει σε πολύ υψηλή ένταση, κάτι που μέχρι ενός σημείου είναι λογικό λόγω του ημιτελικού κυπέλλο, ο Άρης μπόρεσε μέσα από την άμυνά του να αποκτήσει μια διαφορά που κυμαινόταν από 5-9 πόντους. Προηγήθηκε με 14-5 στο 6’ και 19-10 στο 9’ με τον Ζάρα να δίνει λύσεις επιθετικά.

Οι Σκαϊλάινερς “έζησαν” στον πρώτο ημίχρονο μέσα από το επιθετικό τους ριμπάουντ. Ανανέωσαν δέκα επιθέσεις τους και με κορυφαίο τον Ίνγκλις κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 30-20 και 32-22, αλλά οι Γερμανοί βρήκαν τις λύσεις για να πάνε στο ημίχρονο μόλις δύο πόντους πίσω (36-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ άσχημο για τους κίτρινους. Χωρίς ενέργεια και συγκέντρωση, ο Άρης δέχθηκε 14 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο και βρέθηκε πίσω με 39-48 (15’), με τους Σκαϊλάινερς να βρίσκουν ελεύθερα τρίποντα (Βον, Ίνγκλις) και να τα βάζουν. Οι κίτρινοι αντέδρασαν μέσα από την άμυνά τους και βρήκαν ένα καλό ρυθμό για 2-3 λεπτά. Μείωσαν σε 45-48 με τους Καββαδά και Γιάνκοβιτς και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Σκαϊλάινερς να προηγούνται με 47-51.

Το ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν επίσης πολύ άσχημο για τον Άρη. Ο Τσαϊρέλης σκόραρε το πρώτο καλάθι στην περίοδο αυτή ύστερα από τρεισήμιση λεπτά και το σκορ στο 34’ ήταν 49-53. Οι κίτρινοι ήταν πολύ κακοί επιθετικά, δεν είχαν καλή κυκλοφορία, είχαν κακές επιλογές (κυρίως ο Τζένκινς) και οι Γερμανοί με βολές κατάφεραν να προηγηθούν με 49-57 (4.33) μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Οι κίτρινοι με Καββαδά και Τσαϊρέλη μείωσαν σε 54-57 (38’), αλλά ο Βον έβαλε μεγάλο τρίποντο στην λήξη της επίθεση των Σκαϊλάινερς με άμυνα πάνω του, γράφοντας το 54-60 (1:55). Ο Ντραγκίσεβιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Σιλντς έγραψε το 54-62, αλλά ο Κάμινγκς με τρίποντο και 1/2 βολές μείωσε σε 58-62. (30’’). Στα 14’’ πριν οι Γερμανοί έκαναν λάθος, ο Τσαϊρέλης αστόχησε στην τελευταία επίθεση του Άρη και κάπου εκεί τελείωσαν οι ελπίδες του Άρη για νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-34, 47-51, 58-64.