17 αποβολές χθες, 16 αποβολές το 2011(video)

Τα όσα συνέβησαν εχθές στο ΟΑΚΑ, με τις 17 αποβολές παικτών της ΑΕΚ και του Άρη, δεν είναι πρωτόγνωρα για το ελληνικό μπάσκετ, καθώς τον Νοέμβριο του 2011, στον αγώνα της Νέας Κηφισιάς με τον Απόλλωνα Πατρών για την Α2, υπήρξαν αποβολές 16 παικτών και διακοπή του αγώνα επί 50 λεπτά!

Όσα ανέφερε το ρεπορτάζ του SentraGoal.gr για εκείνον τον αγώνα…

«Όλα άρχισαν στο 13ο λεπτό, όταν ο Κρόλο χαστούκισε τον Διαμαντόπουλο, οι δύο παίκτες ήρθαν στα χέρια και επακολούθησε σύρραξη, με όλους τους αναπληρωματικούς των δύο ομάδων να μπαίνουν στο παρκέ!

Μέσα στον κακό… χαμό μπήκαν στο γήπεδο και οπαδοί, με αποτέλεσμα να επακολουθήσει 50λεπτη διακοπή και οι διαιτητές να αποβάλλουν 8 παίκτες από κάθε ομάδα (τους 7 αναπληρωματικούς και τους Κρόλο, Διαμαντόπουλο).

Το ματς άρχισε πάλι με 4 παίκτες να αγωνίζονται από την κάθε ομάδα (οι Νικητάκης, Μοσχοβίτης, Λυμπερόπουλος, Κουκουνιάς για τους γηπεδούχους και οι Καπερώνης, Πετρόπουλος, Θανόπουλος, Δανιήλ για τον Απόλλωνα, ενώ αποβλήθηκε και ο Νίκος Βετούλας), κι αφού πρώτα κατέφτασε στο κλειστό της Κηφισιάς αστυνομική δύναμη.

Ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 50 λεπτά, ύστερα από εντολή των διαιτητών, που πήγαν στα αποδυτήρια περιμένοντας να φτάσει αστυνομική δύναμη, η οποία ήταν τόσο… ανεπαρκής που όσο ο αγώνας είχε διακοπεί, θεατές βρίσκονταν μέσα στο γήπεδο και έκαναν… σουτάκια!

Εν τέλει, οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα χωρίς να παίζουν πολλή άμυνα και τη Νέα Κηφισιά να φτάνει στη νίκη με 72-67, υποχρεώνοντας την ομάδα της Πάτρας στην πρώτη της ήττας στο πρωτάθλημα, ύστερα από 6 νίκες.»