28/2/2010: Ακριβώς 6 χρόνια πριν το κυριακάτικο Άρης – ΑΕΚ ο Ντομινίκ Γουότερς ταπείνωνε τον σούπερσταρ του ΝΒΑ Ντάμιαν Λίλαρντ! (photos)

Η 28η Φεβρουαρίου είναι μια υπέροχη μέρα για τον Ντομινίκ Γουότερς. Έξι χρόνια πριν ανήμερα της ημέρας του αγώνα του Άρη με την ΑΕΚ ο Αμερικανός πλέι μέικερ πραγματοποίησε ίσως την κορυφαία εμφάνισή του στην κολεγιακή καριέρα του, έχοντας απέναντί του τον Ντάμιαν Λίλαρντ! Ναι, τον σούπερσταρ των Μπλέιζερς στο ΝΒΑ!

Στις 28 Φεβρουαρίου 2010, ο Ντομινίκ Γουότερς αγωνίστηκε για τελευταία φορά στο Stott Center, την έδρα του πανεπιστημίου Πόρτλαντ Στέιτ. Απέναντι στους Βίκινγκς του Γουότερς ήταν το Γουέμπερ Στέιτ, του Ντάμιαν Λίλαρντ, που τότε ήταν δευτεροετής.

Ο πλέι μέικερ του Άρη έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στο NCAA, σε μια μαγική βραδιά για τον ίδιο και την ομάδα του, που κέρδισε το Γουέμπερ Στέιτ μπαίνοντας στα προημιτελικά της περιφέρειας Big Sky.

Αγωνίστηκε 38 λεπτά και είχε 28 πόντους με 6/6 βολές, 5/6 δίποντα και 4/9 τρίποντα, αλλά και 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Βίκινγκς στη νίκη.

rp_primary_Waters_2892

Κέρδισε στην προσωπική μονομαχία και τον Λίλαρντ, ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, μαζί με 8 ασίστ.

“Είναι μια δήλωση αυτή η νίκη μας. Όταν παίζουμε με αυτή την ενέργεια στην άμυνα, είναι δύσκολο να μας κερδίσουν. Όταν σταματάμε τα σουτ και παίρνουμε το ριμπάουντ, θα σκοράρουμε στο αντίπαλο καλάθι. Παίζουμε με ενέργεια και ανταμειβόμαστε”, είχε τονίσει έξι χρόνια πριν ο Γουότερς.

Ακριβώς τα ίδια πρέπει να κάνει ο Άρης την Κυριακή απέναντι στην ΑΕΚ!

Ο Γουότερς αγωνίστηκε την ίδια μέρα, 28 Φεβρουαρίου, και το 2009, πάλι με το Πόρτλαντ Στέιτ, στη νίκη επί του Ίστερν Γουάσινγκτον με 66-62 έχοντας 13 πόντους και 5 ασίστ σε 23 λεπτά…

Ο Λίλαρντ έγινε ντραφτ το 2012, στο Νο6 και φέτος με τους Μπλέιζερς έχει 25,1 πόντους, 4,2 ριμπάουντ και 7,2 ασίστ κατά μέσο όρο!