ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Ένα μεγάλο… ουφ! Κακό μπάσκετ, αλλά μετράει η νίκη (59-56), επί της Αβελίνο!

Ένα μεγάλο… ουφ! Ο Άρης δεν έπαιξε καλά, αλλά κέρδισε την Αβελίνο με σκορ 59-56 στο Αλεξάνδρειο για την 6η αγωνιστική στο Τσάμπιονς Λιγκ, έδωσε τέλος στο σερί των πέντε ηττών και παρέμεινε “ζωντανός” για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μια επανάληψη όσων έχουν δει όλοι από την αρχή της χρονιάς. Ο Άρης ήταν μαχητικός στην άμυνα, περιόρισε την καλύτερη επίθεση του ομίλου σε 27 πόντους, αλλά επιθετικά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Είτε γιατί έχασε και πάλι ελεύθερα σουτ, είτε γιατί έχασε βολές, είτε γιατί έκανε και πάλι εύκολα λάθη (6) η ουσία είναι ότι η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη έμεινε στους 25 πόντους ενεργητικό.

Κάποια ξεσπάσματα στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Βασιλόπουλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο από τον Μπελ έδωσαν στους κίτρινους ισχνό προβάδισμα (20-17), αλλά η Αβελίνο βρήκε λύσεις από τον Φιλόι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 25-27. Ο Άρης είχε 10/30 σουτ εντός πεδιάς, η Αβελίνο 11/32, ο ρυθμός βόλευε τους κίτρινους, αλλά ήταν δεδομένο ότι θα έπρεπε να βρει σκορ πάση θυσία για να αντέξει στο δεύτερο μέρος.

Η Αβελίνο είχε 1/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε όμως με 2/2 στη τρίτη περίοδο και ξέφυγε με 25-33 (22’) και 30-39 (25’) πριν ο Άρης με “σκοτωμένες” επιθέσεις μεν, καταφέρει να μειώσει σε 37-41 (28’) και 39-44 (30’).

Στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου η Αβελίνο εκμεταλλεύτηκε την υπεροπλία της στη ρακέτα και με τον Εντιαγέ να καρφώνει τρεις σερί επιθέσεις με τον ίδιο τρόπο ξέφυγε με 44-51 (35’), αλλά οι εμπνεύσεις του Βασιλόπουλου και η “εμφάνιση” του Βον έφεραν τον Άρη και πάλι μέσα στο ματς. Στα 2.08 πριν το τέλος ο Αμερικανός με καλάθι και φάουλ ισοφάρισε σε 55-55 και ο Βασιλόπουλος στα 1:36 έβαλε τους κίτρινους μπροστά με 57-55. Ο Ριτς αστόχησε στα 1:14, αλλά ο Βον έκανε λάθος πάσα στα 53’’ δίνοντας τη μπάλα και πάλι στους Ιταλούς, όμως ο Άρης είχε να δώσει τρία φάουλ στην άμυνά του.

Ο Μπελ έκανε σωστά το πρώτο στα 45’’, όμως ο Φιλόι βρήκε σουτ, αστόχησε, αλλά ο Εντιαγέ κέρδισε το ριμπάουντ και το φάουλ. Έβαλε 1/2 βολές, μείωσε στον πόντο (57-56) και ο Αθηναίου με ένα πολύ μεγάλο και δύσκολο καλάθι απέναντι στον Εντιαγέ έδωσε αέρα τριών πόντων στον Άρη (59-56 στα 15’’). Στη τελευταία επίθεση ο Άρης κακώς δεν έκανε φάουλ (είχε να δώσει ακόμα ένα), αλλά δεν το πλήρωσε γιατί το τρίποντο του Ριτς δεν βρήκε στόχο…

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 25-27, 39-44, 59-56.