PRESSARIS LIVE: Απόλλων Πατρών – Άρης 64-79 (Τελικό)

Ο Άρης φιλοξενείται στην Πάτρα από τον Απόλλωνα και θέλει να συνδυάσει την επιστροφή του Βασίλη Καββαδά και του Βλάντο Γιάνκοβιτς με την πέμπτη σερί νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ, γι’ αυτό μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Απόλλων – Άρης 64-79

40′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς και 64-79.

40′ 1/2 βολές του Μπάβτσιτς (64-76).

40′ Λάθος του Απόλλωνα… Ο Ξανθόπουλος δίνει τέλος στην παράσταση! Τρίποντο και 63-76!

39′ Καλάθι και φάουλ από τον Σίμτσακ, από ασίστ του Γιάνκοβιτς, ο Άρης στο +10 (63-73) στα 1:03.

39′ Βολές για τον Μπάβτσιτς, 2/2 και 63-70 (1:30).

39′ (1:32) Βολές για τον Τσαϊρέλη, 2/2 και 61-70.

39′ (1.47) Βολές για τον Βεργίνη, 2/2 και 61-68.

38′ (2:24) κλέψιμο από τον Ξανθόπουλο, σκοράρει ο Τσαϊρέλης (2:09) και 59-68. Τάιμ άουτ από τον Μέξα.

37′ Λάθος του Γιάνκοβιτς, άστοχο τρίποντο από τον Βεργίνη…

37′ Ο Βεργίνης κάνει το 59-66.

36′ Απομένουν 4:04, τάιμ άουτ από τον Μέξα… Χρειάζεται μεγάλη προσοχή το ματς… Ο Απόλλων έχει 9/21 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο.

35′ Ο Κάμινγκς με 2/2 βολές κάνει το 57-66.

35′ Λάθος του Άρη, τρίποντο από τον Χίκ και 57-64. Τάιμ άουτ εσπευσμένα από τον Πρίφτη…

34′ Τρίποντο από τον Κουζέλογλου και 54-64.

34′ Καλάθι και φάουλ για τον Μπάβτσιτς, μειώνει ο Απόλλωνας σε 51-64.

33′ Ο Μπάβτσιτς μειώνει σε 49-64.

33′ Ο Ξανθόπουλος με τρίποντο κάνει το 47-64.

32′ Καλάθι και φάουλ από τον Μπάβτσιτς (47-61).

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Απόλλων – Άρης 44-61

Ο Απόλλωνας επέστρεψε από το -27 (18-45) έχοντας 7/13 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, όμως ο Άρης ελέγχει τον αγώνα, βρίσκοντας λύσεις από τον Ζάρα (9π.) σε αυτό το διάστημα.

30′ Βολές για τον Ζάρα, 2/2 και 44-61.

30′ Ο Απόλλωνας “ζει” από τα τρίποντα, ευστοχεί ο Χίκι και μειώνει σε 44-59.

29′ Ο Ζάρας τελειώνει όμορφα τη φάση, ο Άρης στο +18 (41-59).

29′ Σκοράρει ο Τσαϊρέλης και γράφει το 41-57.

29′ Τρίποντο από τον Κουζέλογλου και 41-55.

28′ Εντυπωσιακή ασίστ του Ξανθόπουλου, σκοράρει ο Ντραγκίσεβιτς και 38-55. Τάιμ άουτ από τον Μέξα.

27′ Ο Ζάρας με κρύο αίμα δίνει λύση για τον Άρη (38-53).

27′ Βολές για τον Καλινόσκι, 2/2 και 38-51.

26′ Τρίποντο για τον Καλινόσκι και 36-51. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη…

26′ Ο Χίκι με νέο τρίποντο μειώνει σε 33-51.

25′ Τρίποντο από τον Ζάρα και 30-51. Ο μόνος που δεν έχει παίξει είναι ο Σπύρος Μούρτος με ενοχλήσεις στους προσαγωγούς. Για προληπτικούς λόγους μένει εκτός.

25′ Τρίποντο από τον Χίκι και 30-48.

24′ Καλάθι και φάουλ από τον Χίκι (27-48).

24′ 1/2 βολές από τον Ντραγκίσεβιτς και 25-48.

24′ Ο Καλινόσκι σε δεύτερο σερί εύστοχο τρίποντο κάνει το 25-47.

24′ Ο Μαρμπλ κάνει το 22-47.

23′ Τρίποντο από τον Καλινόσκι (22-45).

23′ Τεχνική ποινή στον Ντραγκίσεβιτς από τον Αναστόπουλο. Εύστοχος στη βολή του Βεργίνη και 19-45.

23′ Ο Σίμτσακ σκοράρει από ασίστ του Ντραγκίσεβιτς και κάνει το 18-45.

21′ Ο Ντραγκίσεβιτς με τρίποντο γράφει το 18-43!

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Απόλλων – Άρης 18-40

Αμυντικά ο Άρης έκανε το καλύτερο ημίχρονό του, υποχρεώνοντας τον Απόλλωνα σε 7/29 σουτ και 12 λάθη. Επιθετικά κυκλοφορεί εξαιρετικά τη μπάλα έχοντας 14 ασίστ σε 16 εύστοχα σουτ. Ντραγκίσεβιτς και Τσαϊρέλης έχουν 8/8 δίποντα…

19′ Βολές για τον Μπάβτσιτς, 0/2 παραμένει το 18-40.

18′ Ασίστ του Ξανθόπουλου, σκοράρει ο Ντραγκίσεβιτς και 18-40. Νέο τάιμ άουτ…

17′ Τρίποντο για τον Καλινόσκι και 18-38.

16′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς, 1/2 και 15-38.

15′ Ασταμάτητος ο Τσαϊρέλης και 15-37!

14′ Ο Χίκι μειώνει σε 15-35.

14′ Ο Τσαϊρέλης σκοράρει και πάλι, το σκορ γίνεται 13-35! Νέο τάιμ άουτ από τον Μέξα.

13′ Ο Γιάνκοβιτς ευστοχεί, ο Άρης στο +20 (13-33)! Ασίστ από τον Ζάρα.

12′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς, 2/2 και 13-31.

12′ Ο Γιάνκοβιτς με τρίποντο κάνει το 13-29! Τάιμ άουτ από τον Μέξα.

12′ Αυτοκαλάθι στον Τσαϊρέλη στην διεκδίκηση του ριμπάουντ (13-26). Χρεώνεται στον Καλινόσκι…

11′ Ο Τσαϊρέλης σκοράρει δεύτερο σερί καλάθι και κάνει το 11-26.

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: Απόλλων – Άρης 11-24

Ο Άρης έχει 10 εύστοχα σουτ στην πρώτη περίοδο, τα 9 έχουν προέλθει από ασίστ, δείγμα της καλής κυκλοφορίας και των συνεργασιών των παικτών του Πρίφτη.

10′ Ο Τσαϊρέλης γράφει το 11-24.

10′ Ο Ντραγκίσεβιτς με ασίστ του Ξανθόπουλου κάνει το 11-22.

10′ Ο Κόμπινς με κάρφωμα μειώνει σε 11-20.

9′ Ασίστ του Ζάρα, σκοράρει ο Γιάνκοβιτς και 9-20.

9′ Βολές για τον Βεργίνη, 2/2 και 9-18.

8′ Βολές για τον Καββαδά, 1/2 και 7-18.

7′ Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο και 7-17.

6′ Δεύτερο φάουλ για τον Κάμινγκς, στην θέση του ο Ζάρας.

6′ Ο Ντραγκίσεβιτς βρίσκει στόχο (7-14).

5′ Αγκωνιά του Μπάβτσιτς στον Σίμτσακ, μπαίνει ο Καββαδάς.

4′ Τρίποντο από τον Βεργίνη (7-12).

3′ Ο Μαρμπλ σκοράρει και ο Άρης στο +8 (4-12).

3′ Λέι απ για τον Κάμινγκς και 4-10. Καλό ξεκίνημα για τον Άρη…

2′ Ο Ντραγκίσεβιτς βρίσκει στόχο και κάνει το 4-8.

2′ Ο Σίμτσακ σκοράρει με ασίστ του Μαρμπλ για το 4-6.

2′ Ο Ράσελ κάνει το 4-4.

1′ 2/2 βολές για τον Κάμινγκς και 2-4.

1′ Ισοφαρίζει ο Κουζέλογλου σε 2-2.

1′ Ο Ξανθόπουλος ανοίγει το σκορ στην Πάτρα, 0-2 ο Άρης.

Η πεντάδα του Άρη: Ξανθόπουλος, Κάμινγκς, Μαρμπλ, Ντραγκίσεβιτς, Σίμτσακ.

H… 11αδα του Άρη: Μαρμπλ, Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Κάμινγκς, Ζάρας, Μούρτος, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς, Ντραγκίσεβιτς.

Η 12αδα του Απόλλωνα: Βεργίνης, Σλαφτσάκης, Μπαζίνας, Μπάβτσιτς, Τσιάρας, Χίκι, Ράσελ, Κόμπινς, Κουζέλογλου, Διαμαντάκος, Ντούβνιακ, Καλινόσκι.

Οι παίκτες του Άρη έχουν ξεκινήσει την προθέρμανσή τους στο γήπεδο του Απόλλωνα.

apollon_aris_warmup

Ο Βασίλης Καββαδάς επιστρέφει στην αγωνιστική δράση ύστερα από 56 μέρες. Είχε τραυματιστεί στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο στις 22 Οκτωβρίου και έχασε τα τελευταία 15 παιχνίδια των κίτρινων. Σήμερα επιστρέφει και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, που έχασε λόγω τραυματισμού στο πέλμα τα τελευταία τρία παιχνίδια.

Στην στατιστική ανάλυση των δύο αντιπάλων στα πρώτα 10 παιχνίδια τους φέτος στο πρωτάθλημα, ο Άρης υπερτερεί πλήρως του Απόλλωνα σε όλους τους τομείς εκτός από τα κοψίματα.

Ο Άρης μπαίνει στην 11η αγωνιστική με ρεκόρ 6-4 και τρεις σερί νίκες στη Stoiximan.gr Basket League, επί Δόξας Λευκάδας, Κολοσσού και Κύμης. Ο Απόλλωνας έχει ρεκόρ 3-7.

Τρεις παίκτες του Απόλλωνα έχουν φορέσει την φανέλα του Άρη στο παρελθόν. Πρόκειται για τους Δημήτρη Βεργίνη, Γιώργο Τσιάρα και Έντιν Μπάβτσιτς.