PRESSARIS LIVE: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 64-62 (Τελικό)

Ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ στο Nick Galis Hall για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, αναζητώντας την πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 64-62

40′ (2”) Άστοχο τρίποντο από τον Μπάρλοου.

40′ (16”) Άστοχο τρίποντο από τον Αθηναίου.

40′ (40”) Τρίποντο από τον Σάκοτα (64-62).

40 (42,5”) Ο Τσαϊρέλης διορθώνει το λάθος του στην επόμενη φάση, κλέβει και ο Μπελ στον αιφνιδιασμό κάνει το 64-59.

40′ (57”) Λάθος του Τσαϊρέλη που ενώ έπαιξε καλή άμυνα δεν λειτούργησε σωστά στην επίθεση και πήγε στο καλάθι αντί να παίξει με τον χρόνο…

39′ (1:15) Άστοχος ο Τσαϊρέλης…

39′ (1:47) Άστοχο τρίποντο από τον Ξανθόπουλο.

38′ (2:31) Βολές για τον Γκριν, 2/2 και 62-59.

37′ Τρίποντο από τον Μπελ και 62-57! Τάιμ άουτ από τον Μανωλόπουλο…

36′ Τρίποντο από τον Αθηναίου και 59-57!

36′ Ο Τζέιμς κάνει το 56-57.

35′ Ο Μπάρλοου μειώνει σε 56-55.

34′ Τρίποντο από τον Αθηναίου (56-53).

33′ Ο Τζέιμς ισοφαρίζει (53-53).

32′ Ο Μπένσον κάνει το 53-51.

32′ Βολές για τον Γκριν από φάουλ του Γουίβερ, 2/2 και 51-51.

31′ Τρίποντο από τον Γουίβερ και 51-49!

31′ Ο Μπάρλοου κάνει το 48-49.

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 48-47

30′ Φάουλ που δεν δίνεται μπροστά στα μάτια του Μπήτη…

30′ Βολές για τον Βον, 1/2 και 48-47.

30′ Βολές για τον Τζέιμς, 1/2 και 47-47.

29′ Τρίποντο και φάουλ από τον Αθηναίου που σπάει το ρόδι στο ματς… Ο Άρης μπροστά με 47-46!

28′ Τρίποντο από τον Γκριν (43-46).

28′ Ο Μπένσον ιοφαρίζει (43-43).

28′ 2/2 βολές από τον Γκριν και 41-43.

28′ Ο Βον ισοφαρίζει (41-41).

27′ Τρίποντο από τον Λαρεντζάκη (39-41).

27′ Βολές για τον Σάκοτα, 1/2 (39-38).

26′ Ο Φλιώνης διαβάζει άριστα το παιχνίδι, σκοράρει με λέι απ (39-37).

25′ Ο Μαυροειδής ισοφαρίζει (37-37).

24′ Ο Μπένσον γράφει το 37-35! Πρώτο προβάδισμα για τον Άρη…

24′ Ο Μπένσον ισοφαρίζει σε 35-35! Τάιμ άουτ από τον Μανωλόπουλο…

23′ Βολές για τον Γουίβερ, 1/2 και 33-35.

23′ Βολές για τον Γουίβερ, 1/2 και 32-35.

23′ Βολές για τον Μπάρλοου, 1/2 και 31-35.

22′ Λέι απ του Γουίβερ και 31-34.

22′ Κλέβει ο Αθηναίου, λέι απ για τον Φλιώνη (29-34).

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 27-34

20′ Βολές για τον Βον σε προσπάθεια για τρίποντο, 3/3 και 27-34.

20′ Τρίποντο από τον Γκριν και 24-34.

19′ Ο Γκριν κάνει το 24-31.

18′ Βολές για τον Ελονού, 1/2 και 24-29.

18′ Βολές για τον Πέτγουεϊ, 0/2 παραμένει το 24-28.

18′ Βολές για τον Γκριν, 1/2 και 24-28.

18′ Βολές για τον Γουίβερ, μειώνει ο Άρης σε 24-27.

17′ Ο Μπελ μειώνει σε 22-27. Τάιμ άουτ από τον Μανωλόπουλο…

17′ Ο Γκριν κάνει το 20-27.

16′ Τρίποντο από τον Πέτγουεϊ (20-25).

15′ Τρίποντο με άμυνα από τον Λαρεντζάκη (17-25).

14′ Βολές για τον Βον, 2/2 και 17-22.

14′ Βολές για τον Σάκοτα, 2/2 και 15-22.

14′ Ο Μούρτος μειώνει σε 15-20.

13′ Τρίποντο από τον Λαρεντζάκη (13-20).

13′ Τρίποντο από τον Μπελ και 13-17. Το πρώτο εύστοχο μετά από 8 άστοχα…

13′ Ο Σι κάνει το 10-17… Πολύ κακό παιχνίδι επιθετικά από τον Άρη…

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 10-15

Δεν έχει μακρινό σουτ μέχρι τώρα ο Άρης (0/6τρ.) και μένει στο παιχνίδι επειδή έχει αναγκάσει την ΑΕΚ σε 6 λάθη…

9′ Κλέψιμο του Βον και 10-15 στον αιφνιδιασμό.

8′ Ο Μπένσον δίνει λύση στην επίθεση (8-15).

7′ Καλάθι και φάουλ από τον Μπάρλοου (6-15).

7′ Μειώνει ο Βασιλόπουλος σε 6-12.

6′ Τρίποντο από τον Τζέιμς (4-12).

6′ Εύστοχος ο Μπένσον από μέση απόσταση (4-9).

5′ Ο Λαρεντζάκης κάνει το 2-9.

4′ Τρίποντο από τον Μπάρλοου (2-7).

4′ Δεύτερο φάουλ του Μοράντ, στη θέση του ο Μπένσον.

4′ Ο Μοράντ κάνει το 2-4.

2′ Ο Μαυροειδής κάνει το 0-4.

1′ Φάουλ μπροστά στα μάτια του Μπήτη δεν δίνεται υπέρ του Αθηναίου, σκοράρει ο Μαυροειδής στον αιφνιδιασμό (0-2).

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Αθηναίου, Γουίβερ, Τσαϊρέλης, Μοράντ.

Η πεντάδα της ΑΕΚ: Ξανθόπουλος, Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Τζέιμς, Μαυροειδής.

Χειροκροτήθηκε ο Ξανθόπουλος από τους φιλάθλους του Άρη…

Η 12αδα του Άρη: Φλιώνης, Βον, Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης, Μούρτος, Αθηναίου, Μοράντ, Βασιλόπουλος, Πέτγουεϊ, Γουίβερ, Μπένσον, Μπελ.

Η 12αδα της ΑΕΚ: Ελονού, Τζέιμς, Γκριν, Ξανθόπουλος, Σάκοτα, Τσαλμπούρης, Άτιτς, Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Μωραϊτης, Μαυροειδής, Σι.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής: Προμηθέας – Φάρος (16:30), Ρέθυμνο – Κόροιβος (16:30), Τρίκαλα – Λαύριο (16:30), Πανιώνιος – Κολοσσός (16:30), Κύμη – Ολυμπιακός (αύριο, 17:00), Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ (αύριο, 18:00).

Από τη στιγμή που υπάρχει στη 12αδα και ο Μοράντ και ο Πέτγουεϊ, έμεινε εκτός αποστολής ο Βασίλης Χρηστίδης. Ο Στέλιος Πουλιανίτης είναι κανονικά στην θέση του.

Ο Βασίλης Ξανθόπουλος έχει στήσει… πηγαδάκια με Μούρτο, Τσαϊρέλη και Πουλιανίτη στο κέντρο του γηπέδου.

Έφτασε η αποστολή της ΑΕΚ, ήδη κάποιοι παίκτες της κάνουν τα πρώτα σουτ…

Είναι η 20η φορά που οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες από το 2014 και μετά, όταν επέστρεψε η ΑΕΚ στη μεγάλη κατηγορία. Ο Άρης μετράει 10 νίκες και τρεις προκρίσεις στο Κύπελλο και μία στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ο Άρης προέρχεται από νίκη στο προηγούμενο παιχνίδι του, καθώς επιβλήθηκε της Ζιέλονα Γκόρα με 70-64 στη πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ΑΕΚ ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από την Εστουντιάντες με 87-79.

Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος ήταν καταστροφική για τον Άρη με την ήττα στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο (71-55). Η ΑΕΚ κέρδισε εύκολα τα Τρίκαλα στην έδρα της με σκορ 91-72.