ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

PRESSARIS LIVE: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 77-76 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης υποδέχεται την ΑΕΚ στο Αλεξάνδρειο στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας με μοναδικό στόχο την πρόκριση στον τελικό ύστερα από τρία χρόνια! Το PRESSARIS βρίσκεται στο Nick Galis Hall και θα σας μεταφέρει την εξέλιξη του αγώνα και όλο το ρεπορτάζ μετά το τέλος του. Μείνετε συντονισμένοι.

40′ (2,2”) Ο Κάμινγκς το καλάθι της νίκης για το 77-76!

40′ (8”) Ο Ούκιτς με δύο παίκτες πάνω του άλλαξε χέρι στον αέρα και ευστόχησε για το 75-76. Τάιμ άουτ ο Πρίφτης.

40′ (13,6”) Καλή άμυνα από τον Άρη, απομένουν 8” για την επίθεση της ΑΕΚ. Τάιμ άουτ ο Ζντοβτς.

40′ (29”) Τρίποντο του Κάμινγκς και 75-74! Τάιμ άουτ ο Ζντοβτς.

39′ (1.07) Φάουλ του Ούκιτς στον Κάμινγκς, δεν δίνεται, αστοχεί ο Αμερικανός.

39′ (1.28) Άστοχο τρίποντο ο Ουίλιαμς.

38′ (2.05) Ο Μακ Γκραθ κάνει το 72-74.

38′ (2.30) Ο Κάμινγκς ισοφαρίζει (72-72).

38′ Ο Ντίξον με τρίποντο κάνει το 69-72.

37′ Καλάθι και φάουλ από τον Κάμινγκς, χάνει τη βολή (69-69).

37′ Καλή άμυνα του Κάμινγκς στον Ούκιτς, η κατοχή στον Άρη.

36′ Καλάθι και φάουλ για τον Ούκιτς, ενώ είναι απλό φάουλ… Το σκορ γίνεται 67-69.

36′ Φάουλ στον Μπάκνερ δεν δίνεται…

35′ Φάουλ που δεν υπάρχει στον Τζένκινς…

34′ Καλή άμυνα από Μπάκνερ, Κάμινγκς, η κατοχή στον Άρη.

34′ Χαμένο ριμπάουντ από τον Άρη, καλάθι και φάουλ από τον Ελονού και 67-66.

33′ Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο και 67-64!

33′ Τραυματίστηκε ο Σάκοτα στη μέση, αποχωρεί με πόνους…

33′ Ο Ντίξον ισοφαρίζει με τρίποντο (64-64).

31′ Τρίποντο από τον Τζένκινς και 64-61!

Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 61-61

30′ Ισοφαρίζει ο Γιάνκοβιτς (61-61).

30′ Ο Μαυροειδής κάνει το 59-61.

29′ Ο Γιάνκοβιτς με κάρφωμα ισοφαρίζει σε 59-59! Τάιμ άουτ από τον Ζντοβτς.

29′ 1/2 βολές του Μακ Γκραθ και 57-59.

28′ Καλάθι και φάουλ από τον Καββαδά, το σκορ γίνεται 57-58.

27′ Φάουλ στον Ζάρα εφευρίσκει ο Πηλοϊδης… Είναι παιχνίδι 5 εναντίον 8…

27′ Ο Σίμτσακ με νέο καλάθι μειώνει σε 54-58. Τάιμ άουτ από τον Ζντοβτς.

26′ Καλάθι μετά από ώρα για τον Άρη, με τον Σίμτσακ (52-58).

26′ Ο Μακ Γκραθ κάνει το 50-58 με τρίποντο…

25′ Ο Ντίξον στον αιφνιδιασμό κάνει το 50-55. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

25′ Ο Ντίξον κάνει το 50-53.

24′ Αντιαθλητικό φάουλ που δεν δίνεται στον Κάμινγκς…

24′ Καλάθι και φάουλ από τον Ελονού, η ΑΕΚ προηγείται με 50-51.

23′ Τρίποντο από τον Ντίξον (50-49).

22′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς, 1/2 και 50-46.

21′ Καλάθι και φάουλ από τον Μπάκνερ, ο Αμερικανός κάνει το 49-46.

21′ Ο Σάκοτα ισοφαρίζει (46-46).

21′ Τρίτο φάουλ του Μπάκνερ…

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 46-44

20′ Βολές για τον Ντίξον, 2ο φάουλ του Μπάκνερ, 2/2 και 46-44.

20′ Βολές για τον Μπάκνερ από φάουλ του Ουίλιαμς, 0/2 παραμένει το 46-42.

20′ Ο Μακ Γκραθ κάνει το 46-42.

19′ Ο Κάμινγκς σκοράρει για το 46-40.

19′ Βολές για τον Μαυροειδή, 1/2 και 44-40.

19′ Βολές για τον Κάμινγκς, 1/2 και 44-39.

18′ Τρίποντο από τον Τζένκινς και 43-39.

18′ Τρίποντο από τον Ντίξον και 40-39.

17′ Βολές για τον Ντραγκίσεβιτς, 1/2 και 40-36.

17′ Τρίποντο από τον Ντίξον και 39-36. Τάιμ άουτ από τον Πρίφτη.

17′ Ο Μαυροειδής κάνει το 39-33.

16′ Καλάθι από τον Καββαδά και 39-31.

16′ Ο Ντίξον μειώνει (37-31).

15′ Τρίποντο από τον Τζένκινς και 37-29.

15′ Ο Κάμινγκς κάνει το 34-29.

15′ Ο Παναγιώτου πάει να βάλει φωτιά στο ματς! Καλάθι και φάουλ υπέρ του Τζένκινς το δίνει απλό φάουλ.

14′ Ο Ντίξον μειώνει σε 32-29.

14′ Ο Βασιλειάδης κάνει το 32-27.

13′ Τρίποντο από τον Βασιλειάδη (32-25).

13′ Τρίποντο από τον Ξανθόπουλο και 32-22!

12′ Τρίποντο από τον Τσαϊρέλη και 29-22!

11′ Ο Σάκοτα μειώνει σε 26-22.

11′ Τρίποντο του Βασιλειάδη (26-20) και φάουλ εκτός φάσης υπέρ της ΑΕΚ…

Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ: ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 26-17

10′ Τρίποντο με ταμπλό από τα 9 μέτρα του Μακ Γκραθ στην εκπνοή του δεκαλέπτου (26-17).

10′ Τρίποντο από τον Ζάρα και 26-14.

10′ Φόλοου του Σάκοτα και 23-14.

8′ Ο Ελονού μειώνει σε 23-12.

8′ Τρίποντο από τον Γιάνκοβιτς και 23-10!

7′ Ασίστ του Γιάνκοβιτς, σκοράρει ο Μπάκνερ και 20-10!

6′ Τρίποντο από τον Ούκιτς (18-10).

6′ Τρίποντο από τον Κάμινγκς και 18-7! Τάιμ άουτ από τον Ζντοβτς.

6′ Βολές για τον Ελονού από φάουλ του Μπάκνερ που δεν υπήρχε, 1/2 και 15-7.

5′ Δεύτερο φάουλ από τον Ούκιτς.

5′ Ο Ντραγκίσεβιτς κάνει το 15-6.

5′ Καλάθι και φάουλ από τον Μπάκνερ, ο Άρης μπροστά με 13-6.

5′ Μειώνει ο Ουίλιαμς (11-6).

4′ Ο Μπάκνερ κάνει το 11-4!

Μετά από 10 λεπτά αρχίζει ξανά το παιχνίδι…

Διακοπή γιατί δεν λειτουργεί ο φωτεινός πίνακας… Διακοπή που δεν ευνοεί τον Άρη, γιατί είχε εκπληκτικό ρυθμό…

3′ Ο Κάμινγκς κλέβει και σκοράρει (9-4)!

3′ Ο Μπάκνερ σκοράρει για το 7-4.

2′ Ο Λαρεντζάκης μειώνει σε 5-4. Προηγήθηκαν βήματα του Ούκιτς.

2′ Τρίποντο από τον Τζένκινς και 5-2!

1′ Ισοφαρίζει ο Μαυροειδής… (2-2).

1′ Ο Γιάνκοβιτς με λέι απ κάνει το 2-0!

Η πεντάδα του Άρη: Κάμινγκς, Τζένκινς, Γιάνκοβιτς Ντραγκίσεβιτς, Μπάκνερ.

Η πεντάδα της ΑΕΚ: Ούκιτς, Λαρεντζάκης, Μιλόσεβιτς, Ουίλιαμς, Μαυροειδής.

Γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων.

Η 12αδα του Άρη: Ξανθόπουλος, Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Τζένκινς, Κάμινγκς, Ζάρας, Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς, Ντραγκίσεβιτς.

Η 12αδα της ΑΕΚ: Ούκιτς, Μακ Γκραθ, Ελονού, Σάκοτα, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς, Χαριτόπουλος, Ντίξον, Λαρεντζάκης, Μαυροειδής, Ουίλιαμς, Τσαλμπούρης.

Μέσα σε αποθέωση βγήκε στο παρκέ η ομάδα του Άρη. Εξαιρετική ατμόσφαιρα από τους χιλιάδες φιλάθλους, το Παλέ έχει ήδη γεμίσει!

Παρόντες στο Αλεξάνδρειο είναι οι ιδιοκτήτες της ΚΑΕ, Νίκος Λάσκαρης και Τζόρτζια Ευσεβίου!

Τσαϊρέλης και Ζάρας είναι οι δύο πρώτοι παίκτες του Άρη που βγήκαν για τα πρώτα σουτ.

Έχουν βγει στο παρκέ παίκτες της ΑΕΚ για τα πρώτα σουτ.

Η αποστολή της ΑΕΚ έφτασε στο γήπεδο. Από το πρώτο λεπτό υπάρχουν μέλη της αποστολής της ΑΕΚ με ιδιαίτερα προκλητικό ύφος, προσπαθώντας να δημιουργήσουν θέμα εκεί που δεν υπάρχει…

Ο Άρης μετράει οχτώ νίκες σε 12 “μονούς” ημιτελικούς. Τελευταία νίκη του ήταν την περίοδο 2013-14, όταν κέρδισε τον Πανιώνιο με 88-79 και έπαιξε στον τελικό με τον Παναθηναϊκό στα Δύο Αοράκια του Ηρακλείου.

Ο Άρης προέρχεται από αρνητικό αποτέλεσμα με την ΑΕΚ το περασμένο Σάββατο και θέλει να αφήσει πίσω του την κακή παρένθεση της εμφάνισης στο ΟΑΚΑ.